Sławsk Wielki: Wybór Marii Patyk na patrona szkoły był trafną i właściwą decyzją


W połowie października społeczność Szkoły Podstawowej im. Marii Patyk w Sławsku Wielkim obchodziła po raz pierwszy w swej długiej historii Dzień Patrona. Rok temu placówka za patrona obrała miejscową regionalistkę Marię Patyk.Uroczystość miała charakter obchodów rocznicowych. Podczas wydarzenia dzielono się wspomnieniami oraz słowem i myślami powracano do zmarłej przed laty Marii Patyk. Regionalistka patronem szkoły jest od 16 października 2015 roku. 

-Z okazji Dnia Patrona przybyło do szkoły wielu znamienitych gości w osobach m.in. siostry Marii Patyk,  Jadwiga Kowalska z córkami, burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak, Dyrektor Zespołu Oświaty i Wychowania w Kruszwicy  Marcin Piotrowski, dyrektorzy szkół, przedstawiciele władz lokalnych, stowarzyszeń, emerytowanych pracowników szkoły, rodziców- wylicza placówka, która przekonuje, że wybór Marii Patryk na patrona był  trafną decyzją.

Potwierdza to sam profil szkoły, która chętna jest aby pielęgnować kujawskie tradycje.

-Wszystko to szkoła otrzymała przyjmując imię p. Marii Patyk, długoletniej nauczycielki tej placówki, wychowawczyni wielu pokoleń,znanej regionalistki, osoby, która ukochała ponad wszystko naszą małą ojczyznę, Kujawy i którą tej miłości nauczyła innych. Ten dar otrzymali wszyscy, którzy na swej drodze panią Marię napotkali-dodaje placówka.

W szkole kultywuje się tradycje zapoczątkowane przez regionalistkę. Na Święto Patrona przygotowano pokaz dawnych zwyczajów kujawskich związanych z kiszeniem kapusty. Zwyczaj ten przedstawili uczniowie klas starszych.

Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz