Sławsk Wielki: Tu też świętowaliśmy Niepodległość [FOTO]


W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w Sławsku Wielkim zorganizowano uroczysty apel. Pod obeliskiem upamiętniającym pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców  rozpoczęły się obchody 98 rocznicy odzyskania przez Polskę wolności.

Zgromadzeni licznie goście, mieszkańcy oraz uczniowie szkoły oddali hołd i szacunek wszystkim, którzy walczyli i ginęli za naszą Ojczyznę. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Jezior Wielkich. 

-Kwiaty pod obeliskiem złożyły delegacje: Urzędu Miasta Kruszwicy z burmistrzem Kruszwicy Dariuszem Witczakiem, Szkoły Podstawowej w Sławsku Wielkim z dyrektor Wiesławą Hodyl, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi "Kujawiak" z prezesem Andrzejem Kowalskim, przedstawiciele Straży Pożarnej  Jackiem Kaczmarkiem i Mieczysławem Musiałowskim oraz przedstawiciele sołectwa Bożejewice.  Po zakończeniu uroczystości  w asyście orkiestry zebrani przemaszerowali do świetlicy wiejskiej, gdzie odbyła się tradycyjna już wieczornica-relacjonuje Szkoła Podstawowa w Sławsku Wielkim.

Uczniowie szkoły pod kierunek Stelli Radwańskiej i Beaty Karpińskiej w programie artystycznym przedstawili lekcję historii. Nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych oraz animacji w wykonaniu małych artystów. Wszystko po to aby  przedstawić tragiczne losy naszego kraju i trudną drogę do odzyskania wolności.
-Na twarzach widzów dostrzec było można przejmujące wzruszenie jaki wywołał obraz uwięzionej  i pozbawionej wolności Polski. Na  zakończenie programu artystycznego wykonawcom podziękowała pani dyrektor nie szczędząc słów uznania za przepiękne wrażenia. Dekoracje stanowiły najpiękniejsze symbole naszej polskości i tożsamości - flagi narodowe i serca w biało-czerwonych barwach, na których uczniowie umieścili życzenia dla Polski, wyrażając w ten prosty dziecięcy sposób swą miłość do Ojczyzny. Po występie dzieci rozbrzmiewały najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne i wojenne w wykonaniu orkiestry dętej-dodaje placówka.

****


 Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Sławsku Wielkim są przykładem na to, że warto kultywować pamięć o przodkach, interesować się historią swojej rodziny i miejscowości tworząc prawdziwą sztafetę pokoleń, gdzie we wspólnym świętowaniu, śpiewie i wspominaniu jednoczą się dziadkowie, wnukowie i rodzice.Organizatorzy:
Szkoła Podstawowa im. Marii Patyk w Sławsku Wielkim i Stowarzyszenie Rozwoju Wsi w Sławsku
Wielkim.


Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz