Mocny list ks. Koteckiego do Rady Miejskiej:Donosicielstwo do pewnych organów miało miejsce w głębokiej komunie [LIST]W czerwcu podczas sesji Rady Miejskiej radny Adam Molenda złożył interpelację dotyczącą cmentarza w Kruszwicy. Oprócz pisma zapowiadał powiadomienie policji, która miała odwiedzić kruszwicką kolegiatę.W interpelacji z czerwca radny miejski Adam Molenda zwrócił uwagę na konieczność wyegzekwowania od właściciela terenu cmentarza, na którym postawiony jest kontener aby zadbał
o systematyczne wywożenie nieczystości. Zdaniem samorządowca wysypujące się na zewnątrz śmieci powodują gromadzenie się gryzoni, a to wpływa na negatywny wizerunek miasta. Oprócz interpelacji radny podczas sesji poinformował, że o sprawie powiadomi miejscową policję. 


Tymczasem z informacji udostępnionych w przestrzeni internetowej wynika, że proboszcz kruszwickiej kolegiaty ks. dziekan Roman Kotecki odpowiedział na zarzuty w dość mocnym liście.
Pismo adresowane zostało do Rady Miejskiej w Kruszwicy 9 września. Z nieznanych powodów udostępniono je dopiero teraz.

-W poniedziałek piątego września br. odwiedziła mnie policja przedstawiając donos jednego z waszych radnych (...) Odpowiadam temu donosicielowi, że jeśli ktoś ma do kogoś jakieś uwagi czy pretensje, to powinien poinformować najpierw samego zainteresowanego. Ludzi na pewnych stanowiskach obowiązują pewne zasady i pewna kultura, a tym bardziej obowiązuje ona ludzi
pełniących pewne funkcje społeczne czy państwowe. Przypomnę tylko, że takie donosicielstwo do pewnych organów miało  miejsce w ponurym stalinizmie i głębokiej komunie. A dzisiaj bardzo rzadko, ale się zdarza, że dopuszcza się takich chwytów satanistyczny liberalizm-pisze w mocnych słowach ks. Kotecki.

Pismo udostępnione na portalu społecznościowym Facebook

Zdaniem dziekana śmieci są systematycznie wywożone, a estetyki brakuje w wielu miejscach Kruszwicy. Ponadto prawdziwym problemem zdaniem duchownego jest fakt bezpieczeństwa na cmentarzu i w jego okolicy.

-Zwłaszcza starsze kobiety, które w wielu przypadkach zostały napadnięte i okradzione i to na cmentarzu lub na ulicach dochodzących do cmentarza. I tym trzeba się zająć-skomentował ks. dziekan.

W dalszej części pisma duchownego przeczytać możemy o  tym, że gmina nie partycypuje w utrzymaniu cmentarza, choć to właśnie tu pochowani są żołnierze różnych narodowości i znajdują się groby powstańców. Problemem, zdaniem dziekana, jest również zapełnienie cmentarza.-Cmentarz jest już zapełniony. Jeśli nie zostanie powiększony do końca roku, to zgodnie z przepisami sanitarnymi i przepisami Prawa Kanonicznego z nowym rokiem zostanie zamknięty. Chowani będą mogli być tylko ci, którzy mają miejsce na cmentarzu-pisze ks. Kotecki.

Sprawa cmentarza będzie rozważana na posiedzeniu Rady Parafialnej i w czasie kolędy. O sprawach związanych z miejscem spoczynku ma zostać powiadomiona każda rodzina w parafii. 

Z naszych informacji wynika, że są przygotowywane plany pod powiększenie cmentarza na sąsiednich gruntach.

Do tematu będziemy wracać.


Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

7 komentarze:

 1. "Przypomnę tylko, że takie donosicielstwo do pewnych organów miało miejsce w ponurym stalinizmie i głębokiej komunie. A dzisiaj bardzo rzadko, ale się zdarza, że dopuszcza się takich chwytów satanistyczny liberalizm-pisze w mocnych słowach ks. Kotecki."
  ------------
  Gdyby to nie był żałosny atak na radnego to było by to nawet śmieszne,ale... :(
  ************
  "W dalszej części pisma duchownego przeczytać możemy o tym, że gmina nie partycypuje w utrzymaniu cmentarza"
  -----------
  Jak mniemam w najbliższym czasie Gmina przekaże kolejny kwartał terenu czyli swojej własności(czyli naszej)na potrzeby cmentarza,cmentarza za który to właśnie proboszcz będzie pobierał stosowne "co łaska" od każdego grobu to czy w tej sytuacji śmie jeszcze skarżyć się że gmina nie dba o groby jakichś żołnierzy!? a kto o nie dba-wikariusze?? a może proboszcz osobiście?

  OdpowiedzUsuń
 2. Wstyd mi za radnego i ten komentarz "BRATGNATA". A żuli pijących przy sklepie własnego bloku nie widzi... Też mam napisać donos, że mieszka tam radny, a przy sklepie można alkohol spożywać? A jak kanapa stała 3 miesiące przy śmietniku Pana radnego, to nie napisał donosu na swoją wspólnotę, że nie dba o wizerunek miasta? A że śmietnika na psie odchody w jego rejonie nie ma i zwierzęta wypróżniają się gdzie popadnie, to też Pan Molenda tego nie widzi? Może reformy w Gminie Pan Radny zacząłby jednak od siebie i swojego otoczenia. Spokojnie mógł wspomnieć o problemie na sesji, a nie skarżyć się Burmistrzowi. Niestety mocniejszy wpływ na negatywny wizerunek miasta mają np takie rzeczy jak donosy na obywateli, których autorem jest radny. Dziękuję za uwagę. Pozdrawiam po sąsiedzku ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Te...@Anonimowy!
  a co Ci się w moim komentarzu nie podoba?
  -to że radny w urzędowy sposób załatwia temat śmieci na terenie należącym do UM? bo działka nr.22 na której stoi śmietnik jest własnością Gminy i min.to jest zakichanym zadaniem radnego by dbać o jej wygląd(działką gdzie On mieszka raczej zajmuje się ktoś inny-widać też kiepsko)
  czy może to że wyraziłem swoją opinię na temat przyjmowaniu terenu pod cmentarz za przysłowiowe "Bóg zapałać" by potem brać sowite "co łaska" ze wskazaniem "dają nie mnie" ?
  czy może to że jak się już przyjmuje teren i zwie się "Administratorem" to zakichanym obowiązkiem jest również dbanie o swój teren a nie tylko bezczelne dojenie z niego dochodów!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do BRATGNATA
   Spokojnie i bez emocji, jak dobrze przeczytasz odpowiedz z Gminy na list ks. Koteckiego to jest mowa o cmentarzu komunalnym. To odpowiedz sobie na pytanie kto będzie pobierał sowite "co łaska"? Ksiądz czy Gmina?

   Usuń
  2. "Ksiądz czy Gmina?"
   Widzę że wiara Twoja niczym nie zmącona :)
   A kto pobiera opłaty za teren,który kilka lat temu został włączony do cmentarza???
   ...no kto? :))))

   Usuń
 4. Pełen miłosierdzia i przebaczenia jest list proboszcza. Kto wie jak proboszcz zachowywał się sam w tych czasach stalinizmu i komuny. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy wspomnieć jak czule potraktował kx.Polha gdy objął parafię :)

   Usuń