Mieszkaniec naszej gminy potrzebuje pomocy. Poznajcie historię Krzysztofa Ćwikły


Mam na imię Krzysztof, jak wielu innych Krzysztofów. Mam trzydzieści cztery lata i żyję pełnią życia. Na co dzień jestem instruktorem nauki jazdy i cieszy mnie moja praca – samochód daje w końcu poczucie wolności i frajdę, stopy na pedałach, dłoń na rączce biegu, okulary przeciwsłoneczne i ten pęd powietrza przy otwartych oknach w słoneczny letni dzień. 


Uwielbiam tańczyć. Z ukochaną potrafimy szaleć na parkiecie całą noc. Kuzynki mówią, że świetny ze mnie tancerz, ustawiają się niemal w kolejce, żeby skraść ze mną kilka obrotów, przechylenie do podłogi i uniesienie pod sam sufit.

Mam na imię Krzysztof, Krzysiu dla moich rodziców i dla ukochanej Oli. Skończyłem trzydzieści pięć lat i nie potrafię sam wstać z łóżka. Gdy muszę się umyć, wołam mamę, gdy jestem głodny, tatę. Chciałbym wyjść na dwór, ale mięśnie mam sztywne a każdy najmniejszy krok sprawia mi ból. Moje życie ogranicza się do skrótu SLA, ale niewielu go rozumie, więc objaśniam, po łacinie Sclerosis Lateralis Amyotrophica, w naszym języku Stwardnienie Zanikowe Boczne. 

Niektórzy zapytają, czy to jakiś rodzaj stwardnienia rozsianego, powiedzą, że słyszeli o postępach w leczeniu, że można z tym żyć, nawet dobrze żyć. Stwardnienie Zanikowe Boczne to trochę inna choroba. Stopniowo niszczy wszystkie mięśnie – od tych, które potrzebujemy, by móc chwycić filiżankę po te, które wykorzystujemy do oddychania. „Stopniowo” może oznaczać „latami”, dla mnie znaczyło „niecały rok” całkowitej utraty sprawności. 

Mój czas nie jest nieskończony, ale chciałbym z niego wycisnąć jak najwięcej. Potrzebuję pieniędzy na rehabilitację, aby wykorzystując siłę własnych mięśni móc wyjść przed dom i posiedzieć na ganku. Moim drugim, wielkim marzeniem jest terapia komórkami macierzystymi – brzmi tajemniczo, ale może pomóc mi odzyskać sprawność. Nie muszę chyba dodawać, że to kosztowne rzeczy i mimo ogromnej pomocy ze strony rodziny i najbliższych mi osób nie jestem w stanie ich sfinansować.

Jeżeli czujecie, że możecie mi pomóc proszę, przekażcie  1% podatku lub darowiznę Fundacji Avalon z dopiskiem Ćwikła, 6489 pomagacie mi w ten sposób w codziennej walce z chorobą.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

10 komentarze:

 1. Wiele osób zdających Prawo jazdy u Pana Sz... zna Krzysztofa.. wielu z nas przygotowywał do egzaminu "dlatego pomóżmy mu, bo teraz on potrzebuje pomocy od nas...."najdrobniejsze złotówka może mieć znaczenie....

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie,pomóżmy!chociaż dlatego że sami czasem potrzebujemy pomocy,każdy z nas ma SERCE,dla nie których z nas złotówka nie ma znaczenia, Dla Niego owszem.Zgodze sie z tym co napisano po wyżej ,,przygotowywał wielu z nas do egzaminu"teraz My ,,przygotujmy" go do rehabilitacji ,bez znas moze sie to nie udać....

  OdpowiedzUsuń
 3. damy rade,wspólnymi siłami :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Dla chrzescijanina sytuacja nigdy nie jest beznadziejna."
  (Jan Pawel II)
  Krzysiek badz dobrej mysli a my otworzmy serca i pomozmy.

  OdpowiedzUsuń
 5. https://www.google.pl/amp/www.dziennik.pl/amp/524765,leczenie-sla-komorkami-macierzystymi-dobre-efekty-lekarzy-z-olsztyna.html

  OdpowiedzUsuń
 6. WIARA CZYNI CUDA. Innym się udało, więc i Tobie się uda.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pamiętam jeszcze czasu z nauki z tobą, siłę spokoju jaką emanowałeś...myślę że jeszcze na świecie jest dużo ludzi dobrej woli trzeba więc wierzyć że pomogą...walcz bo masz dla kogo

  OdpowiedzUsuń
 8. Komu się udało? Dajcie namiary do tych co im się udało, bo to może są bajki opowiadane przez lekarzy, profesorów, może i te projekty badawcze kłamią, że nie ma skutecznego leczenia na SLA, Terapia komórkami macierzystymi to cały czas eksperyment, i aby trafić do grupy badawczej trzeba przejść całą procedurę, zwołanie komisji bioetycznej ... trwa to miesiącami... jeśli chodzi o leczenie fizjoterapeutycze, to nasuwa się pytanie, czy daje się usprawnić mięśnie które uległy zanikowi? Czy rodzina nie widząc postępu, przypadkiem nie rezygnuje z rehabilitacji? Osobo która wypowiedziała się powyżej, konkrety poproszę!

  OdpowiedzUsuń
 9. Krzysiu nie poddawaj sie,nie jestes sam,Ciezko uwierzyc że taki wspaniały czlowiek zmaga sie zz tak poważna chorobą.

  OdpowiedzUsuń