Kruszwiczanie wzięli udział w uroczystościach Święta Niepodległości


Samorządowcy, stowarzyszenia, placówki oświatowe oraz mieszkańcy wzięli liczni udział w obchodach Święta Niepodległości. Podczas uroczystości oddano hołd poległym w 1919 roku Powstańcom Wielkopolskim.


Przypomniano w ten sposób, że wolność  legendarnej stolicy zwrócił zryw z 1918 roku.


Przedstawiciele samorządu, stowarzyszeń oraz mieszkańcy wzięli udział w uroczystościach pod Kolegiatą św. Ap. Piotra i Pawła. Tam na grobach Powstańców Wielkopolskich złożono kwiaty oraz znicze. W ten symboliczny sposób samorząd podkreślił,że wolność Kujawom zwróciło dopiero Powstanie Wielkopolskie.  Mieszkańcy wzięli udział w uroczystej Mszy św. po której występ zapewniła sekcja Centrum Kultury i Sportu "Ziemowit". Swój patriotyczny akcent w obchody Święta Niepodległości włożyło lokalne PTTK w Kruszwicy. Po uroczystościach głównych zorganizowany został rajd rowerowy do miejsc pamięci w Polanowicach i Łagiewnikach. 


Akcja wyzwoleńcza Kruszwicy prowadzona była w dużej mierze spontanicznie. Dzięki energii i nabytej na wojnie rutynie powstańców, szczególnie ich dowódcy Prusinowskiego, sytuacja została opanowana, a Niemcy rozbrojeni. Jeszcze tej samej nocy, jedna z największych patriotek Maria Daleszyńska uszyła polski sztandar, który na szczycie Mysiej Wieży zawiesili powstańcy Drzewiecki, Wysocki i Szablewski.Kruszwica doczekała się wolności i pozostała miastem polskim.

Zobacz więcej zdjęć:
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz