Kolejne nazwiska na liście represjonowanych. Zobacz kogo dopisało stowarzyszenie w tym tygodniu


Od kilku miesięcy powstaje lista represjonowanych kruszwiczan prowadzona przez Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne.  Co tydzień baza danych jest aktualizowana.


Lista represjonowanych kruszwiczan to spis mieszkańców, którzy w czasie II wojny światowej (1939-1945)  byli zmuszeni do prac przymusowych przez okupanta. Obecnie liczy już dziesiątki nazwisk.

-Lista represjonowanych kruszwiczan w czasie II wojny światowej ma charakter otwarty – chcemy gromadzić relacje, dokumenty i zdjęcia, aby archiwizować je i udostępniać na stronie internetowej. Głównym celem projektu jest stworzenie listy mieszkańców Kruszwicy zmuszanych w czasach
 wojennych do przymusowej pracy i więzionych w obozach hitlerowskich i sowieckich-podaje Bartłomiej Grabowski.

Stowarzyszenie szuka również świadectw zapomnianych bohaterów, świadków historii aktywnie uczestniczących w ważnych wydarzeniach historycznych, a także osób, którzy działają w organizacjach konspiracyjnych walczących o prawo do życia oraz represjonowanych za przynależność do organizacji niepodległościowych po 1945 roku.

-Pragniemy odzyskać pamięć o nich, ocalić ich od zapomnienia – dla siebie i dla kolejnych pokoleń, 
wzbogacić naszą wiedzę o dziejach miasta. Prosimy o kontakt, jeśli jesteś świadkiem historii lub znasz taką osobę – napisz do nas lub zadzwoń, razem ocalimy od zapomnienia naszą wspólną historię-dodaje zarząd.

Kontakt ze stowarzyszeniem:

Siedziba:
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Stanisława Przybyszewskiego ul. Rybacka 22
tel.667634920
email:nthkruszwica2014@interia.pl


W tym tygodniu do listy dodano następujące osoby: Mikołajczak Łucjan, Filipiński Włodzimierz, Maskuliński Zbigniew, Sulczyńska Stefania, Grundkowski Jan, Jagodziński Wojciech, Jaszczak Zyta z domu Grzybowska, Kornacki Stefan, Krokos Helena, Pawlak Kazimiera, Woźniak Kazimiera.

Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz