Zapraszają na bezpłatne badania

Gmina Kruszwica przystąpiła w 2016 r. do realizacji. „Programu Wykrywania Zakażeń WZW B i C w Województwie Kujawsko – Pomorskim„. Program finansowany jest ze środków Województwa Kujawsko – Pomorskiego i samorządów terytorialnych, które wyraziły wolę jego realizacji.

 

Celem programu jest zwiększenie wykrywalności bezobjawowych zakażeń WZW oraz zwiększenie świadomości w zakresie zapobiegania zakażeniom WZW B i C. W ramach Programu wykonane będą badania diagnostyczne krwi (w kierunku HBsAg i na obecność przeciwciał anty-HCV) wraz z wypełnieniem kwestionariusza uczestnika programu. 

W Polsce kontakt z wirusem HCV miało nie więcej niż 400 tys. osób, a choroba rozwinęła się obecnie u ok. 230 tys. Dziewięć na dziesięć nosicieli nie jest świadomych zakażenia i może przekazywać wirusa kolejnym osobom. Na WZW typu C nie ma szczepionki, natomiast zakażenie można skutecznie leczyć o ile zostanie wcześnie wykryte.

Zakażenia w 80 procentach przypadków przechodzą w postać przewlekłą, która bardzo często nie jest rozpoznawana ze względu na mało charakterystyczne objawy: osłabienie, rozdrażnienie, zaburzenia pokarmowe, objawy grypopodobne. Wirusem można zarazić się m.in. w placówkach ochrony zdrowia, podczas wizyty u kosmetyczki, przy wykonywaniu tatuażu czy przekłuwaniu części ciała. W badaniach w ramach programu wykrywania zakażeń WZW B i C w województwie kujawsko-pomorskim mogą wziąć udział mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, u których wcześniej nie stwierdzono WZW. W tym roku do udziału w przedsięwzięciu zgłosiły się 23 samorządy lokalne. Ich zadaniem jest prowadzenie kampanii medialnej, naboru uczestników programu i pokrycie połowy kosztów przeprowadzenia badań diagnostycznych dla mieszkańców gminy. W badaniach mogą wziąć udział mieszkańcy z terenu gmin i powiatów uczestniczących w programie - w sumie ponad 2,8 tysiące osób. Budżet programu to ponad 82 tysiące złotych.

Bezpłatne badanie w Gminie Kruszwica odbędą się 17 października br. od godz. 10.00 do godz. 14.00 w budynku przy ul. Rybackiej 20 w Kruszwicy w gabinecie pielęgniarek środowiskowych (I piętro). Na badania można zapisywać się telefonicznie pod numerem telefonu 52 3515411.

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz