Trzeba uważać: Zagrażają nam kolejni oszuści [VIDEO]

fot. PixaBay/Asthenop/Public Domain

Policja ostrzega aby uważać na osoby, które poznajemy w sieci. Dość często zdarza się bowiem,że są to zwykli oszuści.


Do takiego przypadku doszło na terenie województwa dolnośląskiego gdzie odnotowano oszustwo
przez jeden z portali dzięki, którym można zawierać znajomości. W opisywanej przez policję historii kobieta poznała mężczyznę, przez którego została naciągnięta i oszukana na ponad sto tysięcy złotych. Ostrzeżenie przed takimi oszustami przesyła również inowrocławska policja.

-Mieszkanka Dolnego Śląska poprzez jeden z portali poznała rzekomo mieszkańca Wielkiej Brytanii. Przez jakiś czas prowadziła z nim korespondencję mailową i telefoniczną. Mężczyzna chwalił się, że jest przedsiębiorcą sprzedającym samochody i planuje przyjazd do Polski. Obiecał też wówczas spotkać się z kobietą. Niespodziewanie poprosił ją o pożyczkę2 tys. euro, na co kobieta się zgodziła i przelała pieniądze na konto jego rzekomego pełnomocnika. Miały one posłużyć do opłat w związku z transportem sprzedawanych samochodów.  Niebawem potem mężczyzna zwrócił się o kolejną pożyczkę, już teraz nie tylko na koszty transportu pojazdów, ale na koszty leczenia, ponieważ uległ wypadkowi. Gdy doszło do drugiego przelewu 16,5 tys. euro, kontakt z poznanym mężczyznom nagle się urwał. Poszkodowała utraciła ponad sto tysięcy złotych-opisuje Izabella Drobniecka z Komendy Powiatowej Policji.

Przypadki oszustw przez internet zdarzają się ciągle. Przykładem są oszustwa loteryjne, matrymonialne, domenowe,oszustwa firm reklamowych i agencji interaktywne oraz oszustwa na portalach społecznościowych. W tym obszarze należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania.

-Warto też uczulić dzieci na to, czym zajmują się w internecie i porozmawiać z nimi o rodzajach cyberprzemocy. Jej formy to: wyzywanie, poniżanie, ośmieszanie, wulgaryzmy, przekleństwa naruszające godność osobistą, zastraszanie, groźby, zmuszanie do określonego zachowania, nękanie, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć, filmików, podszywanie się w sieci pod kogoś wbrew jego woli-dodaje nasz rozmówca.

Policja przekazuje również, że w internecie nigdy nie wiadomo z kim dokładnie korespondujemy. 
Te ostrzeżenie tyczy się głównie dzieci, które mogą paść ofiarą przestępców.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz