Skończyli liczyć dziki
Od 20 października trwała akcja inwentaryzacji dzików. Leśnicy przez pięć dni przeprowadzali nadzwyczajne liczenie dzików w związku z zagrożeniem jakie niosło afrykański pomór świń (ASF).Afrykański pomór świń (ASF) jest zakaźną i wysoce zaraźliwą chorobą wirusową świń domowych i dzików. Choroba nie jest groźna dla człowieka, ponieważ ludzie nie zarażają się wirusem ASF.

Wystąpienie pomoru świń może być jednak przyczyną poważnych  strat ekonomicznych, związanych z padnięciami zwierząt, wypłatami odszkodowań, kosztami zwalczania, a przede wszystkim, z wstrzymaniem obrotu oraz eksportu świń i wieprzowiny.

Choroby nie notowano jeszcze na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Ponieważ przypadki i ogniska ASF zostały stwierdzone na terenie województwa podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego, konieczne jest dostosowanie naszego regionu do przepisów weterynaryjnych regulujących zagęszczenie dzików.

Od 20 października prowadzono we wszystkich nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu ocenę liczebności dzików w lasach metodą pędzeń próbnych na 10 proc. powierzchni lasów. Wyniki ich działań poznamy wkrótce.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz