Kto dba o nasze bezpieczeństwo?

W ramach tygodnia: Ja, Ty i środowisko wybraliśmy się w środę 21 września 2016 r.na wycieczkę do Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu. Wysiedliśmy z autobusu szkolnego trochę przestraszeni, bo plac przed Strażnicą duży i zupełnie nam nieznany. Ale spotkaliśmy się od razu z bardzo miłym przyjęciem. Korzystając z uprzejmości Gospodarzy, poczuliśmy się już trochę pewniej                           i z dziarskimi minami ruszyliśmy za przewodnikami… 

 

A było co zwiedzać!!! Musieliśmy trzymać się razem, bo w krętych korytarzach okazałego budynku można było się zgubić. Najpierw zaprowadzono nas do sporej Sali, a było to Stanowisko kierowania, gdzie przyjmowane są zgłoszenia alarmowe i skąd dysponuje się samochody do zdarzeń. W kolejności zwiedzania były sale, gdzie strażacy doskonalą sprawność fizyczną, odpoczywają, przyrządzają sobie posiłki.

Strażacy z wielkim zaangażowaniem opowiadali   o swojej pracy. Dowiedzieliśmy się, że ich dzień pracy trwa 24 godziny ( od ósmej do ósmej),  a potem przychodzi następna zmiana. Najważniejsze miało dopiero nastąpić. I nastąpiło. Gdy przekroczyliśmy próg pierwszego z garaży słychać było tylko jedno głośne ŁAŁ! Oczy otwieraliśmy szeroko… samochodów stało tam wiele, wszystkie czyściutkie, czerwone, a każdy z nich inny. Gdy pierwsze emocje opadły, dopiero byliśmy w stanie usłyszeć, że ten samochód jest ratowniczo – gaśniczy średni, ten obok ratowniczo – gaśniczy ciężki, inny to wypadkowy do ratownictwa technicznego. Nam najbardziej spodobał się ten najpotężniejszy – Podnośnik 40 metrowy.

Była tam też łódź ratownicza, pojazd gąsiennicowy ( amfibia  i jeden nieczerwony samochód strażacki, to samochód dowódcy ( oficera operacyjnego). Strażacy z dumą pokazywali nam sprzęt, jakim dysponują podczas różnego rodzaju akcji  i jaki jest na wyposażeniu tych wspaniałych samochodów bojowych. Zademonstrowali nam również jak zjeżdżają po 8 metrowej rurze, gdy zabrzmiał ( co prawda tylko próbny ) alarm. Pozwolono nam przymierzać strażackie hełmy, no i chyba największa z atrakcji to możliwość bycia w każdym z tych wspaniałych aut w środku. Przez ten moment serca biły nam jak szalone i wtedy każdy chciał być strażakiem, chociaż wcześniej deklarowaliśmy, że tylko niektórzy. Zdjęcia, które pani Monika robiła nam w każdym ciekawym momencie, na zawsze będą przypominały nam tę wycieczkę i to spotkanie.

Jesteśmy pewni, że z tak dzielnymi Strażakami i z TAKIM SPRZĘTEM możemy czuć się bezpieczni. Za umożliwienie nam zerówiakom poznania specyfiki pracy strażaka zawodowego, za demonstrację sprzętu strażackiego oraz udzielenie wskazówek na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego, Strażakom dziękujemy i życzymy bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji oraz tego, aby pomoc drugiemu człowiekowi była zawsze źródłem Ich osobistej satysfakcji i społecznego uznania.

 

 

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz