Kontrowersyjna decyzja radnych: Straciliśmy dofinansowanie na ulicę Chabrową

Podczas sesji Rady Miejskiej doszło do brzemiennych w skutki decyzji radnych. Głosami dziewięciu samorządowców odrzucono możliwość przebudowy ulicy Chabrowej.

 

 

 

 

Podczas głosowania nad zmianami budżetowymi, kontrowersje wzbudził jeden z punktów dotyczących zwiększenia wydatków w planach inwestycyjnych. Oprócz budowy chodnika w miejscowości Głębokie, przebudowy dróg dojazdowych wraz z placami na Osiedlu Zagople oraz budowy zbiornika bezodpływowego w Kobylnicy samorządowcy mieli zagłosować nad zwiększeniem wydatków przy przebudowie ulicy Chabrowej w Grodztwie. Mowa o kosztach związanych z aktualizacją dokumentacji technicznej. Część radnych wydatek odrzuciła, tym samym pozbawiając Chabrową dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

-Zgłaszam wniosek formalny o wstrzymanie zadań inwestycyjnych dotyczących ulicy Chabrowej. W mojej ocenie inwestycje, które do tej pory zrealizowano na Ukośnej i Kwiatowej satysfakcjonują naszych mieszkańców. W innych miejscach mieszkańcy mogą tylko marzyć o takich inwestycjach. Nie można patrzyć tylko w jedną stronę miasta. Środki, które są przeznaczone, proponuje wpisać do rezerw. Radni powinni zdecydować, które inwestycje powinno się przywrócić pod dyskusję pozostałych zainteresowanych. Proponuje wyłączyć z uchwały punkt dotyczący Chabrowej-zaproponował radny Adam Molenda.

Zwiększenie wydatków na ulicę Chabrową o ponad 18 tysięcy złotych (dokładnie 18.450 zł-aktualizacja dokumentacji technicznej) wiązało się z możliwością skorzystania z dofinansowania PROW. Program ten obejmuje tylko ulice wiejskie. W przypadku Chabrowej po zabezpieczeniu kwoty własnej można było pozyskać pozostałą kwotę potrzebną do zrealizowania inwestycji.

-Wielokrotnie na naszych spotkaniach wyjaśnialiśmy, że zadań do wykonania jest bardzo wiele. Zawsze szukamy źródeł dofinansowania. Do zrobienia jest choćby ulica Słoneczna, Wiejska, Spokojna czy Mickiewicza razem z kanalizacją. Są to jednak ulice miejskie. Tutaj dofinansowanie z PROW jest niemożliwe. Dlatego zaproponowaliśmy ulicę Chabrową. Jeśli tę część przeniesiemy do rezerw, to stracimy dofinansowanie. Musimy mieć świadomość, z czego rezygnujemy-tłumaczył burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak.

-Dofinansowanie jest tylko na ulice wiejskie. Czyli rozumiem, że ulice miejskie nie mają szans na to, by być zrobione?-zapytał radny Artur Grobelski.

-To nie jest kwestia, że my nie chcemy zrobić dróg w mieście. Proszę popatrzyć, ile dróg zostało zrobionych. Ważne jest, by być gospodarnym i w pełni wykorzystać możliwości dofinansowania- podkreślił włodarz.

Ostatecznie nad wnioskiem formalnym o odrzucenie przebudowy Chabrowej z projektu zmian w budżecie zagłosowali Ilona Dybicz, Teresa Tenerowicz, Grzegorz Stanny, Bartłomiej Dzwoniarkiewicz, Piotr Pułkownik, Artur Grobelski, Adam Molenda, Jarosław Kowalski oraz Stefan Lewandowski.

Za zmianami budżetowymi w przygotowanej przez skarbnika wersji zagłosowali Aleksander Budner, Andrzej Michalak, Tomasz Łożyński, Jarosław Kaczmarek oraz Halina Bogdanowicz. Na sesji nieobecny był Grzegorz Pawlak.

 

 

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz