Jan Rulewski: Nikt nie powinien ograniczać działań samorządu gminnego

 Jan Rulewski był obecny podczas sesji Rady Miejskiej. Senator odniósł się do wartości jakie niesie za sobą samorząd gminny oraz spraw związanych z polityką społeczną.

 

Jan Rulewski podkreślił, że samorząd jest instytucją, która ma wszelkie cechy powodzenia. Nikt nie powinien ograniczać jego działalności. Senator odniósł się również do polityki społecznej.

-Prawdą jest, że mamy obecnie do czynienia z rządem opcji społecznej. Cieszy mnie to  bardzo. Niektóre inicjatywy jak 500+, mieszkania, podniesienie emerytur i rent oznaczają wielką opcję przesunięć budżetowych na środowiska na ogół najbiedniejsze. To jest dobra tendencja, ale nie może być długoterminowa, a raczej równoważona-podkreślił senator.

Zdaniem Rulewskiego dwa problemy społeczne, które pojawią się w samorządach można uznać za najważniejsze. To sprawy związane z alimentami oraz problemy starszych i samotnych ludzi.

-Problem płacenia alimentów ciągle wzrasta. Ma na to wpływ wiele czynników. Uczestniczyłem dwukrotnie w kasowaniu zadłużeń jakie powstały w wyniku niepłacenia alimentów. Dzisiaj ta kwota, która jest znacznie wyższa niż kiedyś. Drugi problem na który chce zwrócić uwagę to kwestia samotności starszych osób. Tu niekoniecznie wchodzą czynniki związane z dochodami. Zdarza się bowiem, że w rodzinach przyczyną takiego stanu rzeczy jest po prostu brak opieki-dodał.

Senator Jan Rulewski zwrócił uwagę również na konieczność większego kontaktu między biurami poselskimi, a radnymi oraz na potrzebę wsparcia finansowego dla radnych.

-Jeśli my parlamentarzyści mamy biura to czas na to, by i radni je mieli. Niekoniecznie każdy, ale choćby zespół czy klub. Myślę, że na to już stać samorządy. Ponadto radni powinni mieć możliwość korzystać z wiedzy ekspertów-dodał senator.

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz