Będziemy żądać wyjaśnień od radnych Rady Miejskiej [KOMENTARZ]

Jedno z dwóch zdjęć jakie udało się zrobić podczas spotkania 

Byłem obecny podczas wczorajszego spotkania mieszkańców Chabrowej z radnymi Rady Miejskiej . Nie wszystkim się to jednak spodobało.




Należący do Kujawskiej Grupy Medialnej portal internetowy MojaKruszwica.pl gościł na zaproszenie mieszkańców ulicy Chabrowej w spotkaniu z radnymi Rady Miejskiej. Choć jako prasa mamy obowiązek uczestniczenia w tego typu spotkaniach i umożliwiać dostęp do informacji mieszkańcom kilku radnym zwyczajnie się to nie spodobało. Z ust radnych Artura Grobelskiego, Adama Molendy i Piotra Pułkownika padły żądania zaprzestania utrwalania tego wydarzenia na aparacie fotograficznym.

Utrudnianie wykonywania obowiązku dziennikarzowi jest utrudnianiem dostępu do informacji publicznej oraz zwykłą próbą ingerowania w wolność prasy. Działalność organów gminy jest bowiem jawna. Jawność oznacza się przede wszystkim jako prawo obywateli do pozyskiwania informacji, wstępu na sesje, komisje oraz inne spotkania mające charakter otwarty i konsultacyjny w budynku użyteczności publicznej w tym przypadku Rady Miejskiej. Zachowanie radnych w mojej ocenie gryzie się z dostępnością do informacji publicznej. Czytelnik ma prawo wiedzieć, który z radnych na spotkanie z mieszkańcami przyszedł, a także mieć możliwość usłyszeć przebieg spotkania w formie audio i zobaczyć w formacie video.

Wczorajsze spotkanie nie miało charakteru tajnego ponadto przedmiotem debaty nie była tajemnica państwowa i służbowa czy też ochrona danych osobowych. Nie wolno zatem ograniczać możliwości obywatelom w uzyskiwaniu informacji.

W związku z próbą ingerencji w moją wczorajszą pracę skierowałem pismo do wyżej wymienionych radnych Rady Miejskiej w Kruszwicy z żądaniem wyjaśnień zaistniałej sytuacji oraz  poprosiłem o przedstawienie informacji dlaczego radni próbowali zakazać możliwości utrwalania przebiegu spotkania na sprzęcie serwisu. O sprawie powiadomione zostały organy jednostek samorządowych oraz Centrum Monitorowania Wolności Prasy przy SDP.

Przemysław Bohonos

Kujawska Grupa Medialna
ul. Solankowa 23, 88-100 Inowrocław

Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

2 komentarze:

  1. Wolny kraj wolność słowa. Ludzie mają prawo wiedzieć co gdzie się dzieje i po to jest tak dobrze sprawnie działający serwis Moja Kruszwica który chce pokazywac prawdę nawet z tego typu spotkan niestety widać ze nie ktorzy boja sie prawdy.....

    OdpowiedzUsuń
  2. oj boją zapewne nie jedna głowa by spadła ze stanowiska

    OdpowiedzUsuń