Znalazł, nie oddał. Kruszwiczanin odpowie za przywłaszczenie

Policjanci z Kruszwicy wyjaśniali sprawę przywłaszczenia telefonu. Zarzuty usłyszał 39 letni mieszkaniec miasta. Grozi mu kara pozbawienia wolności do 3 lat.

 

 

 

Blisko miesiąc temu w jednym ze sklepów w Kruszwicy, jeden z klientów przez nieuwagę pozostawił na ladzie swój telefon wartości 800 zł. Znalazł go inny mężczyzna, który wybrał w telefonie połączenie i tym sposobem ustalił właściciela. Umówił się też z nim na spotkanie, aby telefon oddać. To były tylko jednak pozory. Gdy właściciel stawił się we wskazane miejsce po zgubę, znalazcy nie było. Telefon jego już też nie odpowiadał. Wyjaśnieniem sprawy zajęli się kruszwiccy mundurowi, którzy ustalili dokładne okoliczności zdarzenia oraz to, kto mógł mieć związek ze sprawą. Znając rysopis znalazcy, dotarli do niego. Podczas zbierania dowodów w sprawie, w garażu 39 latka, policjanci ujawnili poszukiwany telefon, który nie miał już karty SIM i miał usunięte wszelkie kontakty oraz zdjęcia. Mieszkaniec Kruszwicy wczoraj (04.09) usłyszał zarzut przywłaszczenia. Przyznał, że aparat chciał zostawić sobie. Źle zrobił, bo znalezioną rzecz należy oddać.

Znaleziony telefon nie jest teraz Twój ! Pozostawienie sobie znalezionej komórki to przestępstwo przywłaszczenia.

Zdarza się, że niespodziewanie stajemy się "nowymi właścicielami" rzeczy, którą właśnie gdzieś znaleźliśmy. Myślimy, że "znalezione nie kradzione", a tak nie jest. Postępując w taki sposób popełniamy przestępstwo. Przestrzegamy przed takimi sytuacjami, bo kodeks karny określa: "Każdy, kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat".

Lepiej jeśli znaleziony telefon trafi do biura rzeczy znalezionych, które mieści się w budynku Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu przy ul. Mątewskiej. Można również znalezioną rzecz przekazać Policji, która postara się ustalić właściciela. Każdy telefon ma indywidualny i niepowtarzalny nr IMEI. Można wyświetlić go w każdym telefonie wybierając sekwencję *#06#. W przypadku kradzieży telefonu właściciel powinien udać się do swojego operatora sieci i zlecić zablokowanie telefonu. Blokada IMEI sprawia, że telefon jest bezużyteczny, nawet jeśli karta SIM zostanie zmieniona.

 

 

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz