Zdjęcia, których świat nie widział: Henryk Makowski na rodzinnych fotografiach [ZDJĘCIA]

Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne przekazało naszej redakcji zdjęcia Henryka Makowskiego. Fotografie nie były dotychczas publikowane.

 

Zdjęcia cudem ocalały i stały się jedyną pamiątką rodziny Makowskich i Jędrzejewskich. Wszystkie fotografie udało się uzyskać dzięki Pani Władysławie Jędrzejewskiej. Zdjęcia są bardzo cenne zwłaszcza, że już wkrótce zamieszczona zostanie tablica pamiątkowa poświęcona założycielowi Kujawskiej Wytwórni Win.

Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne jako pierwsza organizacja w Kruszwicy rozpoczęła starania o godne upamiętnienie kruszwiczanina Henryka Makowskiego. Urodzony 18 stycznia 1880 r. w Łomaczyńcach, na terenie Besarabii,  Makowski do Kruszwicy przybył w 1919 roku. To właśnie w nadgoplańskim grodzie rozwinął słynną, zarówno w Polsce jak i zagranicą winiarnię. Ponadto zasłużył się również dla społeczeństwa angażując się społecznie i ratując wiele osób w czasie wojny.

-Zapraszamy wszystkich na uroczystą Mszę Świętą 27 września o godzinie 13:00. Pomodlimy się wraz z Parafią św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy. Następnie przejdziemy pod tablicę pamiątkową na obszar Starego Rynku. Tablica spocznie na jednym z budynków dawnej winiarni-informuje Bartłomiej Grabowski. 

Kruszwicki magistrat pismo w tej sprawie otrzymał już 29 września 2015 roku. Wówczas stowarzyszenie zorganizowało również z kruszwicką parafią Msze Świętą w rocznicę śmierci Makowskiego oraz poświęciło szereg publikacji na tematy związane z winiarnią w lokalnych mediach.

 

Zejdź na dół strony by odwiedzić galerię. Pozostałe zdjęcia zostaną udostępnione na stronie Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

 

 

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz