Wielka chwila w historii Kruszwicy: Upamiętnimy Henryka Makowskiego tablicą pamiątkową

27 września o godzinie 13:00 rozpocznie się Msza Święta w intencji zmarłego w 1945 roku Henryka Makowskiego. Momentem szczególnym będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej tego zasłużonego kruszwiczanina.

 

Inicjatorem upamiętnienia Henryka Makowskiego jest Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne, które już w ubiegłym roku rozpoczęło starania o tablicę.Urodzony 18 stycznia 1880 r. w Łomaczyńcach, na terenie Besarabii,  Makowski do Kruszwicy przybył w 1919 roku. To właśnie w nadgoplańskim grodzie rozwinął słynną, zarówno w Polsce jak i zagranicą winiarnię. Ponadto zasłużył się również dla społeczeństwa angażując się społecznie i ratując wiele osób w czasie wojny.

-Zapraszamy wszystkich na uroczystą Mszę Świętą 27 września o godzinie 13:00. Pomodlimy się wraz z Parafią św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy. Następnie przejdziemy pod tablicę pamiątkową na obszar Starego Rynku. Tablica zostanie odsłonięta na jednym z budynków dawnej winiarni-informuje Bartłomiej Grabowski. 

Kruszwicki magistrat pismo w tej sprawie otrzymał już 29 września 2015 roku. Wówczas stowarzyszenie zorganizowało również z kruszwicką parafią Msze Świętą w rocznicę  śmierci Makowskiego oraz poświęciło szereg publikacji na tematy związane z winiarnią w lokalnych mediach.

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz