Stowarzyszenie sfinalizuje swoje starania: Powstanie tablica upamiętniająca Henryka Makowskiego

Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne od ponad roku prowadziło starania dotyczące tablicy dla zasłużonego kruszwiczanina Henryka Makowskiego. Właściciel winiarni zmarł w 1945 roku w bydgoskim więzieniu.

 

Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne jako pierwsza organizacja w Kruszwicy rozpoczęła starania o godne upamiętnienie kruszwiczanina Henryka Makowskiego. Urodzony 18 stycznia 1880 r. w Łomaczyńcach, na terenie Besarabii,  Makowski do Kruszwicy przybył w 1919 roku. To właśnie w nadgoplańskim grodzie rozwinął słynną, zarówno w Polsce jak i zagranicą winiarnię. Ponadto zasłużył się również dla społeczeństwa angażując się społecznie i ratując wiele osób w czasie wojny.

-Zapraszamy wszystkich na uroczystą Mszę Świętą 27 września o godzinie 13:00. Pomodlimy się wraz z Parafią św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy. Następnie przejdziemy pod tablicę pamiątkową na obszar Starego Rynku. Tablica spocznie na jednym z budynków dawnej winiarni-informuje Bartłomiej Grabowski. 

Kruszwicki magistrat pismo w tej sprawie otrzymał już 29 września 2015 roku. Wówczas stowarzyszenie zorganizowało również z kruszwicką parafią Msze Świętą w rocznicę śmierci Makowskiego oraz poświęciło szereg publikacji na tematy związane z winiarnią w lokalnych mediach.

O Henryku Makowskim przeczytasz więcej:

http://kruszwicahistoria.blogspot.com/2015/08/henryk-makowski-1880-1945.html

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz