Przesłanie II Marszu Patriotycznego: Świadectwo Łagiewnik musi być pielęgnowane

W piątek o godzinie 13:00 na rynku rozpoczną się uroczystości II Marsz Patriotycznego Kruszwica-Łagiewniki. Jak informują organizatorzy, świadectwo wydarzeń musi być pielęgnowane.

 

Marsz rozpocznie się 27 września o godzinie 13:00 w ramach II Marszu Patriotycznego Kruszwica-Łagiewniki. Wydarzenia z 1939 roku zachowane zostały dzięki świadectwom miejscowych grabarzy, świadków egzekucji.

“W dniu 24 września 1939 roku grupa uzbrojonych po zęby żołnierzy niemieckich polowała na mężczyzn na ulicach Kruszwicy, a wszystkich zatrzymanych w liczbie dwunastu zaprowadziła na pola Łagiewnickie. Po przybyciu na wyznaczono miejsce w polu, rozkazano im wykopać grób o wymiarach 15 m długości 2 m szerokości i 1,5 metra głębokości. Na wykonanie tej pracy przeznaczono 2 godziny. W chwili, gdy praca była już na ukończeniu - w kierunku rowu prowadzono 36 zmaltretowanych, pokrwawionych ledwo żywych ludzi, w tym młodego duchownego katolickiego. Tuż za nimi postępował pluton egzekucyjny, składający się z 12 żołnierzy i oficera.

Towarzyszyli im miejscowi Niemcy (...) więźniów ustawiono dwunastkami niedaleko rowu, a burmistrz (Wiktor) Ortwig odczytał ich wyrok śmierci. Bezpośrednio po tym rozpoczął się akt egzekucji, którego przebieg wyglądał następująco:żołnierze przy pomocy bagnetów wepchnęli skazańców do dołu i na rozkaz oficera strzelali swoim ofiarom w twarze i szyje. Podobnie postąpili z drugą grupą.

Trzecia grupa skazanych uklękła na krawędzi grobu prosząc zbrodniarzy o litość. Jednak również i ich wepchnęli bagnetami. Jako ostatni wpadł do dołu Grojnowski z Kruszwicy, którzy krzyknął “Niech żyje Polska”. Bezpośrednio po tym ugodziła go śmiertelna salwa z pistoletu dowódcy plutonu egzekucyjnego, a wściekli żołnierze dodatkowo przebili go bagnetami.

Następnie żołnierze polecili grabarzom wejść do dołu i ułożyć ciała pomordowanych. Niejedna ofiara dawała jeszcze znaki życia, otwierając usta, z których bryzgała krew. Żołnierze przynaglali grabarzy w zasypywaniu grobu, sami zaś przyglądali się tym czynnościom, palili papierosy i raczyli się winem (...)”

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz