Nadchodzi idea, która zmieni nasze spojrzenie na regionalne dziedzictwo [KOMENTARZ].

W wywiadzie dla miesięcznika samorządowego Panoramy Kruszwickiej miałem okazję porozmawiać z Mariuszem Nogalskim, prezesem Stowarzyszenia Nasz Region Kujawie, a prywatnie właścicielem inowrocławskiego KOLORDRUKU. Ideę jaką prezentuje można nazwać nowoczesnym spojrzeniem na regionalne dziedzictwo.

 

Ponad rok temu powstało Stowarzyszenie Nasz Region Kujawie, którego losy najwyraźniej musiały się splątać z Kruszwicą. Musiały bowiem to tutaj Mariusz Nogalski wraz ze swymi społecznikami odnalazł pewnego rodzaju niszę- i to zarówno turystyczną, historyczną, jak i społeczną.

Ideą, jaką buduje Nasz Region Kujawie, nie jest wcale łatwa do zrozumienia. Można ją ująć w słowach i zapisach urzędowych tj. budowa parku edukacyjnego lub portu prasłowiańskiego, jednak nie będzie miało to zbyt wiele z rzeczywistością. Plan jest prosty-zbudować coś, z czego będą korzystać inni, a w dodatku spróbować nawiązać do przeszłości, na łonie natury i z przekonaniem, że to, co się tworzy, ma szczególne korzenie we wspólnym dziedzictwie społecznym oraz całym jego dorobkiem.

Idea musi mieć swoje miejsce, toteż wspomniany wielokrotnie na naszej stronie internetowej półwysep leżący nad Gopłem wydaje się idealnym miejscem dla rozpoczętych od miesięcy działań. Z moich obserwacji wynika, że wszystko znajdzie tam swoje miejsce. I to zarówno w przypadku drewnianych chat, szkoły strzelniczej, amfiteatru, jak i ludzi. Miejsce zostało już podzielone na dwie części-męską i żeńską. Mówiąc o ludziach, nie sposób wspomnieć o problemach, jakie potrafią oni stworzyć. To, co udało się do tej pory stworzyć, kilka razy spotkało się z aktami wandalizmu, a nawet kradzieży.

I teraz najciekawsza sprawa- trzeba oddać spore uznanie dla ekipy Mariusza Nogalskiego. Obiekt ten ma w założeniu być otwartym. Oznacza to, że każdy będzie mógł z niego korzystać. W rozmowach z członkami stowarzyszenia wynika, że to, co robią jest pracą dla wszystkich. Jedyne, o co prosi stowarzyszenie to sprawa związana z uszanowaniem tworzącej się idei. Czy tak się stanie i czy będziemy umieć kibicować ekipie z Inowrocławia? Wkrótce się okaże.

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz