Magdalena Jagiełłowicz dla RMF FM

Setna audycja cyklu "Twoje miasto w Faktach RMF FM" została zrealizowana w Kruszwicy. Na żywo można było posłuchać wywiadów z mieszkańcami Kruszwicy.

 

W ramach akcji radia, w trasę ruszył żółto-niebieski wóz satelitarny z reportem radia na pokładzie. Wszędzie, gdzie dociera radiowa ekipa, odkrywa dla słuchaczy piękno polskich miejscowości.

Dla Faktów RMF FM wywiadów udzielili Janusz Owczarek, Stefan Janeczek, Andrzej Sieradzki, Magdalena Jagiełłowicz oraz Elżbieta Kozłowska. Każdy z nich opowiedział krótko o walorach nadgoplańskiej gminy.

-Od lat w Kobylnikach odbywają się Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń będące prestiżową imprezą literacką w której biorą udział poeci z całego kraju. W tym roku udało się wydać 10 już almanach poetycki, którego nazwa- "Źródło" nawiązuje bezpośrednio do uroczystości 1050 rocznicy Chrztu Polski-podkreśliła na antenie uhonorowana odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" Magdalena Jagiełłowicz*, której udało się sfotografować z dziennikarzami. 

 

***

*Nagrodzona Odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" Magdalena Jagiełłowicz, od 1962 roku jest mieszkanką ziemi kruszwickiej (pedagog, logopeda, animator kultury, poetka, społecznik). Pracę zawodową rozpoczęła w 1978 roku jako nauczyciel wychowania przedszkolnego. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej  w Bydgoszczy - wydział humanistyczny w zakresie filologii polskiej. Od 1986 do 1999 była nauczycielką, dyrektorem i kierownikiem filii Szkoły Podstawowej w Rożniatach. Stopień awansu zawodowego, nauczyciela dyplomowanego uzyskała w 2003.

W 1993 roku burmistrz gminy Kruszwica powołał Magdalenę Jagiełłowicz na  społecznego koordynatora Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń z ramienia Urzędu Miejskiego w Kruszwicy, które co roku są jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w Gminie Kruszwica. Jest pomysłodawczynią i koordynatorką spotkań autorskich (lekcji poetyckich) we wszystkich szkołach i przedszkolach miasta i gminy Kruszwica, które odbywają się w ramach OLSP. Uczestnicy – poeci spotykają się z dziećmi i młodzieżą w 16 placówkach oświatowych  w ciągu jednego dnia. Ponadto twórcy słowa pisanego uczestniczą w spotkaniach autorskich 

w ramach Uniwersytetu III Wieku, w Domu Dziennego Pobytu, w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym dla Dziewcząt w Kruszwicy. Magdalena Jagiełłowicz jest jurorem wielu konkursów literackich, recytatorskich, poetyckich na terenie powiatu inowrocławskiego. Pomysłodawczyni i koordynatorka Powiatowego Konkursu Głośne poprawne czytanie to kształt i rysunek mowy, który po raz pierwszy został zorganizowany w 2001, a także od 2012 roku konkursu pięknego czytania na poziomie klas IV-VI szkół podstawowych w gminie Kruszwica. Konkurs jest cykliczny, propaguje czytelnictwo i prozę autorów polskich. 

Magdalena Jagiełłowicz jest autorką tomu poetyckiego "Wyspa zbliżeń", jej wiersze ukazały się w wielu ogólnopolskich almanachach poetyckich. Od 2008 roku przygotowuje i prowadzi raz w kwartale spotkania literackie w Kawiarni Pod Malwami w Kruszwicy, podczas których promuje autorów z całego kraju. 

Jest członkiem Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Bydgoszczy. Założycielka oraz członek zarządu Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego, a także członek Zespołu Interdyscyplinarnego Przeciwdziałania Przemocy w rodzinie w Gminie Kruszwica przy MGOPS w Kruszwicy. Koordynator obchodów 590 Rocznicy nadania praw miejskich Kruszwicy. Od 2007  przewodnicząca Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Kruszwicy. Wielokrotnie była wyróżniana nagrodami: Kuratora Oświaty, Inspektora Oświaty i Wychowania, Burmistrza Kruszwicy.

Została wyróżniona medalem im. Jakuba Wojciechowskiego Za Zasługi dla Kultury Robotniczej, który przyznawany jest przez Społeczną Kapitułę przy RSTK w Bydgoszczy. W latach 1989- 1990 brała udział jako członek Zarządu Komitetu Obywatelskiego w Kruszwicy w tworzeniu struktur samorządowych na szczeblu gminy Kruszwica.  Wszystkie przedsięwzięcia dydaktyczne, wychowawcze i kulturalne organizuje i prowadzi społecznie.

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz