List od wnuków Henryka Makowskiego: Dziękujemy wszystkim obywatelom Kruszwicy i władzom miasta za uhonorowanie naszego dziadka

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim obywatelom Kruszwicy i władzom miasta za uhonorowanie naszego dziadka Henryka Makowskiego.

 

Szczególne podziękowania przekazujemy członkom i działaczom Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego, wykonującym niezwykle cenną pracę na rzecz regionu, przywracającym pamięć o dziejach miasta oraz - przede wszystkim - o ludziach, którzy odegrali wybitną rolę w historii Kruszwicy i jej okolic, lub - będąc związanymi z tą ziemią - mają swój wkład w historię Polski.

To, co Państwo robicie, jest wspaniałe i godne najwyższej pochwały. Państwa działalność może być powodem dumy dla Kruszwicy.

Mimo, że Towarzystwo działa dopiero od roku 2014, Wasze osiągnięcia są już imponujące i owocują pogłębianiem zarówno wiedzy historycznej jak i patriotyzmu oraz szacunku dla tradycji. Wydobywanie z niepamięci wielu postaci wybitnych i zasłużonych kruszwiczan, w tym także naszego dziadka, jest najbardziej wartościową i szlachetną formą wyrażania wdzięczności tym ludziom z poprzednich pokoleń, którzy kochali to miasto, tę ziemię i poświęcali im swoje pracowite, odważne życie, działając dla dobra Kruszwicy i jej mieszkańców.

Zwłaszcza, gdy w poprzednich dziesięcioleciach po II wojnie światowej pamięć o tych ludziach była represjonowana, poddawana cenzurze, zakazana. Pamięć o tych kruszwiczanach była zakazana, ponieważ byli oni np. żołnierzami armii polskiej na Zachodzie, armii brytyjskiej i agentami angielskiego wywiadu - jak nasz wujek Stanisław Makowski, który zginął we Francji, lub żołnierzami Armii Krajowej, powstańcami warszawskimi - jak nasi rodzice, lub - tak jak nasz dziadek - ofiarami zbrodni komunistycznej władzy.

Dziękujemy Wam z głębi serca za dbanie o pamięć, o tradycję i o historyczną prawdę.

Alan Makowski, Wlk. Brytania

Paweł Jacek Jędrzejewski, Stany Zjednoczone

List odczytany podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Henryka Makowskiego.

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz