Dziennik Kujawski na dzień przed wojną: Okres, który przeżywamy obecnie jest wojną nerwów

W Dzienniku Kujawskim, centralnym organie prasowy ziemi kujawskiej przeczytać możemy nastroje jakie panowały na dzień 31 sierpnia 1939 roku. Redakcja nazwała okres wojną nerwów, w której nieprzyjaciel próbował doprowadzić świat do wyczerpania i rozluźnienia.

 

-Okres, który przeżywamy obecnie nazywany jest nie bez słuszności wojną nerwów. W wojnie tej - jak dotąd bez rozlewu krwi i bez huku armat - nieprzyjaciel stara się doprowadzić świat cały do wyczerpania i rozluźnienia ośrodków woli i decyzji. W wojnie tej odcinkiem atakowanym najintensywniej jest Polska. Pozostawiając przygotowanie obrony wojskowej naszym siłom zbrojnym i ich Naczelnemu Wodzowi musimy jednak wszyscy już obecnie wziąć udział w budowie niewzruszonego zaplecza wewnątrz kraju [...]-pisano w czwartek 31 sierpnia 1939 roku w Dzienniku Kujawskim. 

Spory fragment w piśmie poświęcono kopaniu rowów przeciwlotniczych w Mątwach.

-Jak w innych miejscowościach tak i w Mątwach miejscowa ludność, nie wyłączając dzieci i starców, stawiła się tłumnie do kopania rowów przeciwlotniczych. Prace ukończono w przeciągu trzech dni. trzeba zaznaczyć, że Mątwianie zabrali się ze specjalną gorliwością do tej pracy i zyskali pochwałę p. prezydenta miasta Inowrocławia-czytamy w DK.

Tymczasem repertuar kin w Inowrocławiu wyglądał następująco: "2 dni w raju" - Kino Świt; "Zeznanie Szpiega" - Kino Słońce; "Dwie Joasie" - Kino As.

Mieszkańcy Kujaw starali się zachować pozory normalnego życia. Dowodem na to są anonse w DK, w których inowrocławianie szukają pracy, kina wyświetlały filmy, we Włocławku władzę planują otworzyć nowy obiekt kulturalny - kinoteatr, działały sklepy, księża sprawowali nabożeństwa, szkoły zapisywały uczniów do klas, gdzieś na ulicy Królowej Jadwigi w Inowrocławiu krawiec oferował mundurki do szkoły, można było również zamówić okna gazoszczelne u rzemieślnika z Kasztelańskiej. Natomiast Dziennik Kujawski zachęcał do kupna prenumeraty wrześniowej. 

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz