Szokujące odkrycie w Janowicach pod Kruszwicą: Masowa mogiła niemieckich żołnierzy

Trwają prace archeologiczne Stowarzyszenia Pomost z Poznania na obszarze Janowic. To właśnie tam mieszkańcy wskazywali zbiorową mogiłę w której pochowano niemiecką ludność.

 

O wydarzeniach z początku 1945 roku wspominają mieszkańcy. Na jednym z pól zgładzonych zostało co najmniej kilkunastu przedstawicieli niemieckiej ludności. Dzięki pamięci mieszkańców udało się ustalić miejsce ich mogiły.

-Obecnie przebywamy w Janowicach. Na razie odkryliśmy zbiorową mogiłę żołnierzy w liczbie sześciu osób. Każdy z nich posiada nieśmiertelnik. Nie jest jednak powiedziane, że nie ma ich więcej.W pracach oparliśmy się głównie na relacjach świadków tamtych wydarzeń, którzy choć bezpośrednio egzekucji nie widzieli to jednak w pamięci przechowali to co się tam wydarzyło-podkreśla prezes Stowarzyszenia Pomost Tomasz Czabański.

Nieco więcej światła rzuca Marek Matyjasik z Żernik. Według przekazanych informacji w mogile są osoby narodowości niemieckich. Oprócz niemieckich żołnierzy ofiarą padły osoby, które mogły uciekać przed frontem oraz represjami Rosjan. Według świadków ich ciała umieszczono w zbiorowej mogile.

Więcej informacji już wkrótce.

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz