Kruszwiczanie też walczyli w Powstaniu Warszawskim

1 sierpnia to szczególna data nie tylko dla stolicy, ale całego kraju. W niepodległościowym zrywie brali udział również mieszkańcy Kruszwicy.

 

 

 

 

-Walka powstańcza Warszawy jest nie tylko walką o godność narodową Polaków,  lecz także walką o godność Warszawy jako stolicy - pisała Rzeczpospolita Polska 9 sierpnia 1944 roku. Godność była bardzo ważną wartością w tym trudnym  okresie, gdyż poza bytem materialnym, poza wolnością, poza życiem i dobytkiem  – właśnie ją odbierali nam Niemcy wraz z Sowietami przez wszystkie lata okupacji.

Taki właśnie punkt widzenia poparło Nadgoplańskie Towarzystwo  Historyczne. Stowarzyszenie apelowało o to aby dzień 1 sierpnia uczcić nie tylko w Warszawie, ale również w Kruszwicy skąd pochodziło kilku powstańców.

Z Kruszwicy w Powstaniu Warszawskim wzięli udział m.in. Władysława Jędrzejewska (córka Henryka Makowskiego) Anna Szejn oraz Franciszek Mieczysław Konieczny , który w sierpniu 1944 zginął. Jego ciała nigdy nie odnaleziono. Ponadto prowadzone przez stowarzyszenie badania pozwoliło na odkrycie pozostałych czterech, powstańców z Kruszwicy. 

Uroczystość złożenia kwiatów na grobach powstańców rozpocznie się jutro o godzinie 16:45 przed kolegiatą w Kruszwicy. Wszyscy zainteresowani mogą dołączyć jutro do zarządu stowarzyszenia i razem z nim wziąć udział w uroczystości.

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz