Kruszwiczanie ratowali społeczność żydowską. Mamy kolejne dowody w tej sprawie

Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne podało do informacji publicznej przypadki ratowania Żydów na obszarze naszej gminy. Efekty swojej pracy stowarzyszenie ma upublicznić w przyszłym tygodniu.

 

-Znamy przynajmniej kilka przypadków ratowania społeczności Żydowskiej z Radziejowa przez mieszkańców Kruszwicy i okolic. Pojawiają się nowe okoliczności związane z bohaterską postawą Heleny Chmieleckiej, która przez okres dwóch lat ukrywała w swoim domów jedną z okolicznych Żydówek- informuje Przemysław Bohonos z Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego

Jak się okazuje Helena Chmielecka nie jest odosobnionym przypadkiem w zakresie pomagania społeczności Żydowskiej. Istnieje możliwość, że na obszarze okolicznych kruszwickich wsi istniała szeroko pojęta sieć kontaktów, która przez bardzo długi okres uchroniła wiele osób przed śmiercią. 

-Sieć załamała się jednak w końcowej fazie wojny. Przynajmniej trzy kobiety w tym Pani Helena trafiła do obozu w Ravensbrück. Pani Helena z tego miejsca już nie wróciła-dodaje Bartłomiej Grabowski.

Stowarzyszenie zapowiada kolejne prace w tym temacie i zbieranie dowodów mogących pomóc odkryć prawdę związaną z pomocą dla mieszkańców Radziejowa.

-Jeszcze w tym miesiącu zwrócimy się do Bohaterów Holocaustu Jad Waszem aby ponownie rozpatrzyła sprawę Heleny Chmieleckiej i przyznała  tytuł "Sprawiedliwej wśród Narodów Świata".Jeśli potwierdzimy pozostałe przypadki dokumentami to dla nich również będziemy starać się o wyżej wspomniany tytuł-dodaje zarząd.

Szczegóły sprawy dotyczącej Heleny Chmieleckiej mają zostać przedstawione w przyszłym tygodniu na łamach lokalnego Tygodnika Powiatu i Gmin. Gazetę można nabyć bezpłatnie na obszarze Kruszwicy m.in. w Urzędzie Miejskim i Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz