Czy mamy do czynienia z groźną rośliną? [VIDEO]

Wraz z okresem letnim pojawiają się zgłoszenia dotyczące groźnej rośliny na terenie Kruszwicy. Tym razem podejrzenia internautów padają na okolice miejscowości Szarlej.

 

Barszcz Sosnowskiego znany jest od blisko pół wieku.Sprowadzony z Kaukazu do lat 70 XX wieku  był hodowany w krajach bloku wschodniego jako roślina pastewna. Po pewnym czasie z powodu problemów z uprawą i zbiorem upraw (roślina powodowała zagrożenie dla życia i zdrowia) posadzone rośliny były porzucane. 

Głównym zagrożeniem ze strony rośliny jest jej toksyczność.  Zawarte w wodnistym soku oraz w wydzielinie włosków gruczołowych furanokumaryny stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi. 

{youtube}v=zolaCXFs6lY{/youtube}

Związki te w kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego, w szczególności ultrafioletowego, powodują oparzenia (fotodermatozę) II i III stopnia. 

Roślina może powodować również oparzenia wśród zwierząt hodowlanych. Spożycie jej przez zwierzęta może spowodować stan zapalny przewodu pokarmowego, krwotoki wewnętrzne i biegunkę.

{youtube}v=Qht7SH_hr_c{/youtube}

Tym razem Barszcz Sosnowskiego może znajdować się w okolicy miejscowości Szarlej i Karczyn. Jutro zgłoszenie w tej sprawie ma otrzymać Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

W ubiegłym roku urzędnicy powiadomieni zostali o dwóch przypadkach tej groźnej rośliny. Kilka lat temu Barszcz Sosnowskiego wyrósł również w miejscowości Gocamowo dość blisko posesji mieszkalnych.

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz