Kruszwiczanie również pamiętają o 2 maja

Dziś Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Obszernie na ten temat pisze Bartłomiej Grabowski z Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

 

Dziś obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej. 2 maja to również Światowy Dzień Polonii i Polaków za granicą. W całym kraju z tej okazji zaplanowano wiele uroczystości.

Więcej na:

http://kruszwicahistoria.blogspot.com/2015/05/rzecz-o-fladze-rzeczypospolitej-polskiej.html

-W Kruszwicy zauważyłem, jak silne uczucia mieszkańców znad  Gopła łączą korzenie ze swoją Ojczyzną. Te uczucia wyrażają  chętnie ludzie starsi, którzy szczerze pokazują i pomagają nam w odkryciu historii miasta. Młodzi natomiast przez naukę tożsamości i pamięć o przodkach, sprawiają, że tradycja i wiara trwa w Kruszwicy i  Polsce. Już przedszkolaki uczą się barw narodowych, wyklejając je na  kartce papieru. Chyba każdy przedszkolach zna słowa wierszyka „Kto ty jesteś, Polak mały”. Na blokach i urzędach zawisły flagi Polski.  W szkołach dzieci uczą się, czym jest dla Polaka święto 2 maja,  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej-podkreśla Bartłomiej Grabowski.

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi  od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w  polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz