Kruszwiczanie poznali historię Makabrycznej Nocy

Ciągle przybywa wątków realizowanego w Inowrocławiu filmu "Makabryczna Noc". Tragicznej nocy zginęli również kruszwiczanie.

 

 

 

Kolejny sceny zostaną zrealizowane pod koniec kwietnia. 

Do produkcji wciąż dochodzą nowe wątki, poznajemy losy kolejnych ofiar i osób, którym  udało się przeżyć tamtą tragiczną noc – mówi koordynator filmu, Józef Siej.  Zgłosili się m.in. członkowie rodziny Władysława Kaszaka, który był jedną  z ofiar hitlerowskiego mordu. Ekipa filmowa z reżyserem Sebastianem Bartkowskim udała się do Kruszwicy do Zofii Matuszak z domu Kaszak, która jest siostrą zamordowanego Polaka. Pani Zofia wraz z rodziną pracowała przed wojną w majątku Polanowice, skąd pochodziła jedna z pierwszych ofiar „makabrycznej nocy” spolonizowany Niemiec Jan Gierke. 

Spotkanie zorganizowane w Kruszwicy pozwoliło przybliżyć wydarzenia z 1939 roku oraz przedstawić historię Władysława Kaszaka i Jana Gierke z Polanowic. 

Galeria ------> https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1017335778302548.1073741976.108597409176394&type=3

Z sprawą dwóch pijanych hitlerowskich oprawców w okrutny sposób zamordowano  56 powszechnie znanych mieszkańców Inowrocławia i powiatu inowrocławskiego.  Teraz o ich losach opowie film „Makabryczna noc – Inowrocław 1939”, który jest częścią serialu  „Historican – Tropiciele Prawdy”. Serial powstaje przy współudziale Muzeum Historii Polski  w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra".

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz