Internauci zaniepokojeni rybami w Gople. Instytucje wyjaśniają sytuację.

Przedwczoraj internauci zwrócili uwagę na wiele sztuk śniętych ryb pod dawnym mostem kolejowym. Nasz portal podjął interwencję pragnąc wyjaśnić zaistniałą na Gople sytuację.

 

Około godziny 8:00  pracownicy Gospodarstwa Rybackiego opróżnili sieć rybacką pod tzw. "małym mostem", dawnym mostem kolejowym. Widząc pływające martwe ryby internauci zawiadomili nasz portal.

O sprawę zapytaliśmy Dyrektora Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia Andrzeja Sieradzkiego. Przekazał on informacje, że siatkę rybacką w tym miejscu zgodnie z przepisami posiada Gospodarstwo Rybackie "Gopło". Informację te potwierdził Urząd Miejski w Kruszwicy, Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu oraz Państwowa Straż Rybacka.

-Jesteśmy profesjonalistami. Na wszystko posiadamy zezwolenia. Nie ma powodów do obaw-stwierdził Grzegorz Kubiak z Gospodarstwa Rybackiego w rozmowie telefonicznej zapytany o dość sporą ilość ginących  w rybackiej sieci ryb, które następnie trafiają jako pokarm dla drapieżników. Połowy skupiają się bowiem głównie na węgorzach.

Chcąc sprawdzić normy prawne zaistniałej sytuacji poprosiliśmy o udostępnienie zezwoleń na tego typu połów w Gople. Z dokumentacji przekazanych zarówno przez Urząd Miejski w Kruszwicy jak i Lesława Tarnowskiego z Państwowej Straży Rybackiej wynika, że Gospodarstwo Rybackie na zamontowaną siatkę rybacką pod mostem ma pozwolenie od  Starostwa Inowrocławskiego. Zgodę wydano na okres od 15 lutego do 15 czerwca 2016 roku.

-Gospodarstwo Rybackie działa zgodnie z prawem.  Przestrzegane są zapisy prawne wymagane w ustawie i zezwoleniu-podkreślił podczas piątkowego spotkania z naszym portalem Lesław Tarnowski z Państwowej Straży Rybackiej.

Wydane zezwolenie omawia miejsce i sposób zamontowania przestawu uzgodnione z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz sprawy związane z zewnętrznymi skrajnymi zakończeniami narzędzi połowowych. Zezwolenie to także wytyczenie obowiązków. Siatka powinna być zdejmowana  w porze dziennej lub opuszczana,a przestawy regularnie czyszczone aby nie ograniczały swobodnego przepływu wód Noteci.

Co zatem z rybami, które śnięte pozostają w Gople? Według pytanych przez nas instytucji zjawisko to jest normalne. Mniejsze ryby utykają w sieciach. Po kilku dni stanowią natomiast pokarm dla drapieżników m.in. ptactwa.

Według dokumentacji pozwolenie na połów może zostać cofnięte bez prawa do odszkodowania w razie nieprzestrzegania zapisów umowy. Gospodarstwo Rybackie na połowy na Gople ma pozwolenie do 2023 roku.

 

 

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz