Dwór w Witowicach

Dwór w Witowicach pochodzi z XIX wieku, leży w gminie Kruszwica, w powiecie inowrocławskim.

 

 

 

Ciekawą i długą historię ma wieś Witowice. W dużym skrócie, wieś położona nad jeziorem Gopło należała do parafii Ostrowo, w XIV wieku jej właścicielem był kujawski sędzia Maciej. Ze źródeł wynika, że w XVIII wieku wieś należała do Józefa Rudnickiego – bydgoskiego chorążego. W XIX wieku Witowice trafiły w ręce Trzcińskich. Możliwe, że ostatnim przedwojennym właścicielem Witowic był Juliusz Trzciński.

Po zakończeniu II wojny światowej majątek przejął Skarb Państwa Polskiego. Do 2001 roku działał a w tym obiekcie szkoła podstawowa, a w późniejszym czasie dwór przejął Urząd Miasta i Gminy Kruszwica.

Juliusz Trzciński – ziemianin, działacz społeczny i polityczny. Urodził się 26 sierpnia 1880 roku w Ostrowie nad Gopłem w byłym powiecie inowrocławskim. Syn Józefa i Heleny z domu Prądzyńskiej. W 1906 roku uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych na Uniwersytecie w Monachium. Mieszkał w Ostrowie. W okresie Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 członek Powiatowej Rady Ludowej w Strzelnie. W 1921 roku został ministrem Dzielnicy Pruskiej w Poznaniu. Jego żoną była Antonina Kurnatowska. W okresie międzywojennym poseł do Sejmu Ustawodawczego w Warszawie, członek Wydziału Powiatowego w Strzelnie i Sejmiku Wojewódzkiego w Poznaniu. Był też członkiem Kółka Rolniczego i Towarzystwa Powstańców i Wojaków w Ostrowie nad Gopłem. Prezes Rady Nadzorczej Spółdzielni „Rolnik” w Kruszwicy, członek Rady Nadzorczej Państwowego Banku Rolnego, członek zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu i patron Kółek Rolniczych w Wielkopolsce. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Polonia Restituta i Odznaką związkową Towarzystwa Powstańców i Wojaków. Z 12 na 13 października 1939 roku został przez Niemców rozstrzelany w lasach koło Gniewkowa.

 

 

 

 

 

 

Opracowanie Bartłomiej Grabowski, źródła:

 

Rodowód Pradota Trzcińskich Herbu Rawicz. Zestawił i ułożył 10.X.1929 r. Zygmunt Czapla.

Doktorat. W: Dziennik Kujawski nr 171 z 31.VII.1906 r.

Akta Miasta Kruszwicy sygn. 23 Protokół z 1 pos. IX ses, Sejmiku Wojewódzkiego 28.I.1931 r.

http://www.polskiezabytki.pl/ Fot. witowickiego dworu a:. Marek Kujawa (2012 r.)

Fot. i biografia Juliusza Trzcińskiego pochodzi z książki Henryka Łady, Wybitniejsi Działacze organizacji rolniczych na Kujawach 1864-1939, Inowrocław 1984.

 

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz