Zapraszamy na obchody Narodowego Święta Węgier

Po raz pierwszy w Inowrocławiu w ramach współpracy z narodem węgierskim planowane jest upamiętnienie Narodowego Święta Węgier, które przypada 15 marca, w rocznicę wybuchu powstania w Peszcie (15 marca 1848 roku). Na spotkanie zaprasza również Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne. 

 

Podczas wiosny ludów Węgrzy wystąpili przeciwko austriackiemu zaborcy. Choć powstanie zakończyło się porażką, to ambicje niepodległościowe wśród Madziarów były żywe, co miało wpływ na przekształcenie się ówczesnej Austrii w Austro-Węgry. Co roku tysiące Węgrów świętuje na ulicach Budapesztu, gdzie w geście solidarności przybywają również Polacy.  W tym roku do Budapesztu udaje się honorowy obywatel naszego miasta Edmund Mikołajczak.

Polaków i Węgrów łączy wyjątkowa przyjaźń, czego dowodem był udział we wspomnianym powstaniu polskich generałów: Józefa Bema, Henryka Dembińskiego i Józefa Wysockiego. Swoją solidarność z narodem węgierskim planujemy wyrazić również w niedzielę (13 marca) pod pomnikiem św. Jadwigi przy ulicy Rynek w Inowrocławiu. O godzinie 11:00 rozpocznie się manifestacja organizowana przez: Inowrocławski Klub Dyskusyjny, Ruch Narodowy, Stowarzyszenie Dwie Korony, Pro Terra Cuiaviae i Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne. 

Święta Jadwiga, będąca patronką Inowrocławia, wywodzi się z węgierskiego rodu Andegawenów. Urodziła się i wychowała na węgierskim dworze. Postać ta cieszy się dużym kultem na Węgrzech.

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz