Zamach na portrety? Express Bydgoski o dziwnych porządkach w Urzędzie Wojewódzkim

 Express Bydgoski poinformował o burzy związanej z czyszczeniem sal portretowych w Urzędzie Wojewódzkim.  Znikają poprzednicy Mikołaja Bogdanowicza do roku 1998.

 

 

 

 

O sprawie pisze Grażyna Ostropolska z Expressu Bydgoskiego. Z podanych w artykule informacji wynika, że tydzień temu z sali portretowej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego zniknęły wizerunki kilkunastu bydgoskich wojewodów, a ich nazwiska wykasowano ze strony internetowej.

Zdaniem Jarosława Jakubowskiego zostawione zostały w urzędzie portrety wojewodów kujawsko-pomorskich począwszy od Józefa Rogackiego. Jak informuje rzecznik, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz postanowił uporządkować sprawy przeszłości. Według niego wśród usuniętych wizerunków, znalazły się osoby, które były twórcami reżimu komunistycznego. Działania wpisywać się mają m.in. w dekomunizację nazewnictwa i oczyszczanie przestrzeni publicznej z symboli komunistycznych.

Ostro o sprawie mówi Jacek Tarczewski według, którego zacząć należy nową galerię wojewodów III RP. Według doradcy Mikołaja Bogdanowicza okres PRL to okres niepolskiego rządu i niepolskich wojewodów.

Akcja czyszczenia sal portretowych objęła wojewodów z lat 1945-1998. Z III RP usunięci zostali również Antoni Tokarczuk, Teresa Piotrowska,Włodzisław Giziński oraz Wiesław Olszewski. Usunięci wojewodowie z lat 90. nie kryją oburzenia oraz zażenowania. Sprawę mocno komentuje zwłaszcza Antoni Tokarczuk:- Jeśli ich zdaniem zasłużyłem na zdjęcie ze ściany i strony urzędu, bo byłem niepolskim wojewodą, to niech powiadomią o tym prezydenta Dudę, który zaprosił mnie do komitetu honorowego obchodów wydarzeń bydgoskich, i Jarosława Kaczyńskiego, bo byłem u jego boku w Porozumieniu Centrum” i z jego wskazania wojewodą. Byłem też w „Solidarności”, tej pierwszej, która też nie była numerowana

Czytaj więcej:

http://express.bydgoski.pl/351838,Bydgoscy-wojewodowie-schodza-ze-scian-do-glebokiego-podziemia-ZAMACH-PORTRETOWY.html

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz