Seniorzy dali się oszukać

Policja apeluje, a złodzieje wciąż szukają nowych sposobów jak oszukać seniorów. Tym razem funkcjonariusze ostrzegają jak postąpić w przypadku telefonu o pożyczkę gotówki.

 

 

 

Wczoraj zostało oszukane starsze małżeństwo z naszego powiatu. Oszuści wykorzystali do tego znaną metodę "na córkę i policjanta".

Do jednego z małżeństw zadzwoniła  kobieta i podała się za ich córkę. Powiedziała o rzekomym wypadku drogowym, który spowodował jej mąż. Podkreśliła również, że potrzebuje pilnie gotówki. Dla potwierdzenia informacji o wypadku, za chwilę do domu miał zadzwonić ktoś z policji. Tak tez się stało.

Osoba podająca się za policjanta powiadomiła seniorów, że wypadek miał miejsce. Małżeństwo zdecydowało się przekazać gotówkę osobie, która przyjedzie do mieszkania. Podali jej również przez telefon swój dokładny adres zamieszkania.

-Dalej sytuacja potoczyła się w ten sposób, że seniorzy przekazali osobie, która zjawiła się pod domem pokaźną kwotę pieniędzy. Gdy do mieszkania, tego samego dnia, przyszedł członek rodziny, a  ci opowiedzieli o telefonie na temat wypadku, od razu wyszło na jaw, że doszło do oszustwa, a wypadek jest wymyśloną historią- przekazuje Izabella Drobniecka z Komendy Powiatowej Policji.

 

Policja ponownie informuje i ostrzega, aby nie dać się oszukać.

 

Uważaj na oszusta podającego się za wnuczka, a nawet policjanta !

 

Metoda "na wnuczka" polega na tym, że przestępca podaje się za krewnego. Dzwoni do ofiary i tak prowadzi rozmowę by przekonać, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Pod pozorem nagłego nieszczęścia np. wypadku drogowego, choroby, zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową. Oszust prosi o przygotowanie gotówki i podsyła "zaufaną osobę", mówiąc, że nie może po pieniądze przyjechać osobiście. Ofiara, wierząc że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie, zostaje okradziona.

 

Pojawiła się też metoda tzw. kradzieży „na policjanta”.

 

Oszuści dzwonią do osób starszych dwa razy. Podają się za kogoś bliskiego, a potem za policjanta lub funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. Dzwoniący mówi, że wcześniejsza rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy, a oszust został namierzony. Do jego zatrzymania konieczna jest tylko wpłata pieniędzy.

 

Pamiętaj!

1.    Zawsze potwierdzaj "prośbę o pomoc finansową". Zadzwoń szybko do członka swojej rodziny i zapytaj, czy to był telefon od niego.

2.    Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za policjanta, który twierdzi, że prowadzi akcję. O takich sprawach Policja czy funkcjonariusze CBŚ nigdy nie informują.

3.    Nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.

4.    Gdy ktoś dzwoni w sprawie pieniędzy i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję

nr telefonu alarmowego 997 i 112 !

 

Zwykła ostrożność może uchronić  przed utratą zbieranych latami oszczędności !

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz