Narodowe Święto Węgier w Inowrocławiu [VIDEO]

Pomnik św. Jadwigi Andegaweńskiej zdobiła w niedzielę flaga węgierska. Żona Władysława Jagiełły, która przepowiedziała zakonowi krzyżackiemu klęskę, urodziła się w Peszcie (dzisiejszy Budapeszt) i była bezpośrednio związana z dynastią Andegawenów. Na inowrocławskim rynku obchodziliśmy dzisiaj Narodowe Święto Węgier. Podczas uroczystości obecni byli również kruszwiczanie z Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

 

Boże nie szczędź Węgrom łask – te słowa węgierskiego hymnu zabrzmiały kilka minut po godzinie 11 na inowrocławskiej starówce.

 -Gromadzimy się u stóp królowej Jadwigi w przeddzień 15 marca, Narodowego Święta Węgier – mówił Miłosz Anduła z Ruchu Narodowego – Dzisiaj chcemy pokazać braciom Węgrom, że pamiętamy o ich święcie i szukamy wspólnych mianowników, dlatego zbieramy się w Inowrocławiu, gdyż św. Jadwiga jest wspólnym mianownikiem pokazującym braterstwo polsko-węgierskie.

 We wtorek Węgrzy będą świętować kolejną rocznicę wybuchu powstania w Peszcie, przeciwko austriackiemu zaborcy. Jak podkreślał Anduła w powstaniu tym wzięło udział wielu Polaków, w tym generałowie Józef Bem, Henryk Dembiński i Józef Wysocki. Od tamtego momentu funkcjonuje niepisane prawo, że Polak i Węgier nigdy nie podniosą na siebie broni.  To sformułowanie zapisano w liście, który w imieniu uczestników inowrocławskiego zgromadzenia, zostanie przekazany Zgromadzeniu Narodowemu Węgier.  W liście tym padają przede wszystkim zapewnienia wobec Węgrów, iż na nas Polaków będą mogli zawsze liczyć.

{youtube}v=jTlQQeGe6GE{/youtube}

Po śmierci Kazimierza Wielkiego wygasła dynastia Piastów. Tron na 12 lat objął węgierski król Ludwik Węgierski. Gdy on dokonał żywota, Jadwigę do Polski sprowadził Sędziwój VI Pałuka, uznawany za założyciela Szubina (flaga miasta jest podobna do flagi narodowej Węgier). Jadwiga poślubiła Władysława Jagiełłę. Para królewska dość często gościła w Inowrocławiu, który w okresie  wojny z krzyżakami był ważnym miastem.   Maciej Basiński z Inowrocławskiego Klubu Dyskusyjnego podkreślał, iż  krew kujawska płynęła jednak również w żyłach królowej Andegaweńskiej - Była córką Ludwika Węgierskiego  i Elżbiety Bośniaczki. Można więc powiedzieć, że Węgierka bo córka Ludwika, ale też córka Bośniaczki,  czyli można powiedzieć, że była Piastówna. Matka Jadwigi, Elżbieta Bośniacka była siostrzenicą ostatniego księcia  Kujawskiego, Gniewkoskiego Władysława Biała. Można powiedzieć, że w żyłach Jadwigi płynęła kujawska krew. 

Święta Jadwiga cieszy się w Inowrocławiu dużą czcią. Oficjalnie jest ona również patronką tego miasta.   Na zakończenie zgromadzenia odegrano hymn Seklerski, jako wyraz solidarności z Węgrami, którzy na wskutek dziejów historii, zamieszkują poza terytorium swojego kraju. Złożono również pod pomnikiem św. Jadwigi wiązanki kwiatów. Podczas uroczystości obecni byli również  Justyna i Bartłomiej Grabowscy z Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego jednocześnie współorganizatorzy imprezy.

Czytaj i zobacz więcej:

- See more at: http://www.portalkujawski.pl/index.php/inowroclaw/item/8648-hymn-wegirski-zabrzmial-na-inowroclawskim-rynku#sthash.GAe6s5iW.dpuf

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz