Mątew już nie ma! Upamiętnią krwawą bitwę

Trwają przygotowania do 350 rocznicy bitwy pod Mątwami. To właśnie pod Inowrocławiem zderzyły się siły królewskie ze zbuntowanymi rokoszanami. W bitwie zginęło ponad cztery tysiące osób. 

 

 

 

 

Przygotowania do uroczystości upamiętnienia dawnego wydarzenia rozpoczęły się od wykładu dr hab. Tomasza Łaszkiewicza na temat wsi Mątwy, a także doliny Noteci i jej losów w inowrocławskiej bitwie, która miała miejsce 13 lipca 1666 roku. 

Prezes oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego przedstawił kilka interesujących hipotez związanych z samą bitwą.  Do najciekawszych należy miejsce, gdzie przypuszczalnie rozegrał się wojenny dramat, podczas którego poległo od 3 do 4  tysiąca rycerzy. Swoje wywody oparł na dziennikach, kronice,  mapach topograficznych okolic, badaniach archeologicznych, przekazach i innych zebranych źródłach.

Na wykładzie w Inowrocławskim Saloniku Literacko-Artystycznym Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza pojawił się również wiceprezes Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego Bartłomiej Grabowski.

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz