Historia słynnego procesu w Hotelu Bast w Inowrocławiu w najbliższy piątek

W 1950 roku doszło do znanego i dość szokującego procesu  na kujawskiej młodzieży zorganizowanej na założonym w Kruszwicy Stronnictwie Narodowym. W piątek historię skazańców przypomni lokalny Tygodnik Powiatu i Gmin.

 

W licznym nakładzie dwa razy w miesiącu Tygodnik Powiatu i Gmin porusza tematy związane z Kruszwicą. Tym razem pismo ukaże się w piątek i na jednej ze stron przypomni kruszwickich działaczy skazanych w słynnym procesie w Hotelu Bast.

-Hotel „Bast” w 1950 roku stał się dla nas i dla tych wszystkich, którzy nie zgadzali się z wszechogarniającym kraj totalitaryzmem, symbolem nie tylko przemocy, ale i odczuwalnego poparcia społeczeństwa. Zostawiliśmy (w więzieniach -przyp.red) część naszej młodości, tam towarzyszył nam ból naszych rodziców, zwłaszcza tych, którzy utracili na pewien czas więcej niż jedno dziecko, jak rodzina Nowackich (czworo, z których jedno zmarło w śledztwie), Kilińskich, Głowackich, Majchrzaków i Strzałkowskich- pisał przed laty Mieczysław Mareczek prosząc, aby intencje i postawę dzielnych działaczy ocalić od zapomnienia.

Skazana na wysokie kary została wówczas m.in. kruszwicka młodzież oraz działacze założonego i odwołującego się do tradycji Romana Dmowskiego Stronnictwa Narodowego na Kujawach. 

Czytaj więcej i poznaj historię słynnego procesu w Hotelu Bast w Inowrocławiu z Tygodnikiem Powiatu i Gmin już w najbliższy piątek 11 marca.

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz