Zróbmy wszystko aby ferie były bezpieczne

Zgodnie z kalendarzem szkolnym dzisiaj rozpoczęły się ferie zimowe. Będą one jednak udane jeśli żadnemu z dzieci nic złego się nie stanie. O bezpieczeństwie podczas zimowych ferii przypomina Komenda Powiatowa Policji.

 

KPP przypomina:

Ważną zasadą jest to, aby nie wchodzić na zamarznięte stawy, sadzawki, rzeki i jeziora. Żadna grubość lodu, nie jest gwarancją dla człowieka. Woda pod lodem jest w ruchu i miejscami lód może być cienki, co sprzyja jego załamaniu. Gdy zauważymy, że pod kimś załamał się lód, natychmiast należy wezwać służby ratownicze. Policja i Straż Pożarna podczas ubiegłorocznych pokazów zaprezentowała metody wyciągania ludzi z wody. Te wskazówki są aktualne i dziś.

Pomocne w wyciąganiu człowieka z wody są: lina ratownicza, drabina strażacka, a nawet zwykła gałąź czy elementy odzieży. Gdy dojdzie do tego, że człowiek wpadnie pod lód, jeśli nie otrzyma w porę pomocy, nie uratuje się sam. Szok termiczny, gwałtowne ruchy i hipotermia polegająca na szybkim wyziębieniu organizmu, doprowadzą do śmierci człowieka.

Pamiętajmy! Woda zimą na akwenach zamarza. Nie wchodźmy na lód ! Sztuczne lodowiska, to dobre miejsca do ślizgania.

 

Dlatego:

ślizgawek nie wolno robić na ulicach i chodnikach,

zjeżdżamy na sankach tylko ze wzniesień i górek z dala od jezdni,

rzucanie śnieżkami nie jest bezpieczne, gdy w śniegu znajdzie się kamień, kawałki lodu lub szkło.

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz