Wojewoda Bogdanowicz: "Chcemy aby ten program był dobrze przedyskutowany". Spotkania konsultacyjne w sprawie 500+.

Rządowy projekt związany z dodatkowym 500 złotych na dziecko ma ruszyć w II kwartale roku. Zanim jednak do tego dojdzie przeprowadzone muszą zostać społeczne konsultacje.

 

Pierwsze w kujawsko-pomorskim konsultacje zostały przeprowadzone w Urzędzie Wojewódzkim. Na spotkaniu pojawił się również minister Marcin Zieleniecki.  -Chcemy aby ten program był dobrze przedyskutowany-stwierdził wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Jak informuje Portal Kujawski Minister Zieleniecki liczy, iż ustawa w życie wejdzie od 1 kwietnia i wówczas będzie można składać wnioski o dofinansowanie. Z racji, iż nie będzie możliwe rozliczenie i zweryfikowanie PIT, przez Urzędy Skarbowe, za rok 2015, pod uwagę będą brane zeznania podatkowe z roku 2014. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że programem objęte zostanie ok. 3,8 mln dzieci, z ok. 2,7 mln rodzin.  

W konsultacjach udział wzięli przede wszystkim przedstawiciele ośrodków opieki społecznej z całego województwa, którzy będą odpowiedzialni za funkcjonowanie tego systemu. Padały zarzuty, iż program Rodzina500+ wdrażany jest zbyt szybko, przez co ośrodki pomocy nie zdążą przygotować pracowników. Padły również oczekiwania zwiększenia zatrudnienia, gdyż wiązać będzie się to z nowymi obowiązkami.   Minister Marcin Zieleniecki na spotkaniu z mediami po konsultacjach, wyraził nadzieję, że pomimo tych obaw wypłaty świadczeń na dziecko, ruszą bez problemu w połowie roku.

Podkreślał on bowiem, że przed wejściem w życie przygotowywanej ustawy, będzie obowiązywać miesięczne vacatio legis, na przygotowanie się urzędników na poziomie gminnym do nowych regulacji. Na koszty funkcjonowania systemu przeznaczone będzie rocznie 2% jego wartości, co może pozwolić na  zwiększenie zatrudnienia, w części ośrodków pomocy społecznej.

 

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz