Na świetlicy w Brześciu prowadzono zajęcia dotyczące bezpiecznych ferii

Przed rozpoczęciem ferii zimowych w świetlicy w Brześciu zostały przeprowadzone zajęcia dotyczące zasad bezpiecznego zachowania się na lodzie i śniegu oraz z udzielania pierwszej pomocy osobom, które uległy nagłym wypadkom. Zajęcia prowadzili strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruszwicy.

 

 

Jak informuje świetlica w Brześciu, podczas zajęć w trakcie zabawy dzieci uczyły się jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która w danym czasie i miejscu takiej pomocy potrzebuje. 

GALERIA: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.177315345963486.1073741835.101008523594169&type=3&uploaded=11 

Podczas zajęć omówiono:

1. Bezpieczeństwo osoby udzielającej pomocy i poszkodowanego oraz wzywanie pomocy.

W tym zakresie dzieci uczyły się jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo poszkodowanego. Co robić, gdy jesteśmy na niebezpiecznym terenie, jak zabezpieczyć miejsce, w którym znajduje się poszkodowany. Oraz co zrobić, gdy czujemy się niebezpiecznie. W jaki sposób wezwać pomoc, gdy nie czujemy się bezpieczni.

2. Sprawdzanie przytomności osoby poszkodowanej oraz wzywanie pomocy. 

Dzieci  zapoznając się z powyższym tematem ćwiczyły , w jaki sposób sprawdzić, czy osoba poszkodowana jest przytomna i co robić, jeżeli w pobliżu miejsca wypadku nie będzie nikogo dorosłego. Utrwalili sobie numery telefonów ratunkowych oraz zapoznali się z całą procedurą zgłaszania wypadku i wzywania fachowej pomocy.

 3. Oddech 

Ćwiczący uczyli się rozpoznawania trzema zmysłami (słuch, wzrok, dotyk) czy poszkodowany oddycha.

 4. Oddechy ratownicze.

Wykorzystując fantom uczyliśmy się jak pomóc rannemu, który nie oddycha. Dzieci ćwiczyły oddechy ratownicze, zwracając uwagę na ruch klatki piersiowej. Ponad to nauczyły się ile wdechów powinny wykonać, żeby ich pomoc była skuteczna.

 5. Uciskanie klatki piersiowej.

Dalszy etap ćwiczeń z manekinem oparty był na opanowaniu umiejętności odpowiedniego uciskania klatki piersiowej oraz zapamiętania liczby dokonywanych ucisków.

Na zakończenie Strażacy przypomnieli zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na lodzie i śniegu.

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz