27 grudnia oraz 3 stycznia to daty szczególne dla nadgoplańskiej gminy. Dzięki walkom Powstania Wielkopolskiego Kruszwica wraz z Kujawami zdołała oswobodzić się z rąk zaborcy.
Kruszwiczanie szczególną pamięcią otaczają Powstańców Wielkopolskich, którzy wzięli udział w bitwach na Kujawach. To dzięki ich poświęceniu udało się odzyskać upragnioną wolność.
Na grobach żołnierzy kwiaty złożyli przedstawiciele samorządu, stowarzyszeń, instytucji oraz mieszkańcy. W ten symboliczny sposób przypomniano, że prawdziwą wolność zwróciło Kujawiakom Powstanie Wielkopolskie.
Zobacz więcej zdjęć na Kurierze Kruszwickim:
Akcja wyzwoleńcza Kruszwicy prowadzona była w dużej mierze spontanicznie. Dzięki energii i nabytej na wojnie rutynie powstańców, szczególnie ich dowódcy Prusinowskiego, sytuacja została opanowana, a Niemcy rozbrojeni. Jeszcze tej samej nocy, jedna z największych patriotek Maria Daleszyńska uszyła polski sztandar, który na szczycie Mysiej Wieży zawiesili powstańcy Drzewiecki, Wysocki i Szablewski. Kruszwica doczekała się wolności i pozostała miastem polskim.
Po uroczystości została rozdana Gazeta Nadgoplańska poświęcona w całości wydarzeniom z 1918 i 1919 roku. Biuletyn jest organem prasowym Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.
Czytaj również:
0 komentarze:
Prześlij komentarz