Mieszkańcy z pamięcią o Powstańcach Wielkopolskich

27 grudnia oraz 3 stycznia to daty szczególne dla nadgoplańskiej gminy. Dzięki walkom Powstania Wielkopolskiego Kruszwica wraz z Kujawami zdołała oswobodzić się z rąk zaborcy.

 

Kruszwiczanie szczególną pamięcią otaczają Powstańców Wielkopolskich, którzy wzięli udział w bitwach na Kujawach. To dzięki ich poświęceniu  udało się odzyskać upragnioną wolność.

Na grobach żołnierzy kwiaty złożyli przedstawiciele samorządu, stowarzyszeń, instytucji oraz mieszkańcy. W ten symboliczny sposób przypomniano, że prawdziwą wolność zwróciło Kujawiakom Powstanie Wielkopolskie.

Zobacz więcej zdjęć na Kurierze Kruszwickim:

http://kurierkruszwicki.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=373:tak-mieszkancy-upamietnili-powstancow-wielkopolskich

Akcja wyzwoleńcza Kruszwicy prowadzona była w dużej mierze spontanicznie. Dzięki energii i nabytej na wojnie rutynie powstańców, szczególnie ich dowódcy  Prusinowskiego, sytuacja została opanowana, a Niemcy rozbrojeni.  Jeszcze tej samej nocy, jedna z największych patriotek Maria Daleszyńska uszyła polski sztandar, który na szczycie Mysiej Wieży zawiesili powstańcy  Drzewiecki, Wysocki i Szablewski. Kruszwica doczekała się wolności i pozostała miastem polskim. 

Po uroczystości została rozdana Gazeta Nadgoplańska poświęcona w całości wydarzeniom z 1918 i 1919 roku. Biuletyn jest organem prasowym Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

Czytaj również:

http://www.portalkujawski.pl/index.php/kruszwica/item/8209-kruszwica-upamietnila-powstanie-wielkopolskie

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz