Zarząd stowarzyszenia historycznego z nową propozycją dla internautów

 Działające od maja 2014 roku Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne otrzymuje sporo próśb o pomoc w poszukiwaniu bliskich internautów. W zakładce strony internetowej stowarzyszenia można śledzić postępy w tego typu sprawach.

 

Zarząd stowarzyszenia historycznego specjalną zakładkę uruchomił na swojej stronie internetowej. Umieszczone zostaną tam informację dotyczącej poszukiwanych osób i postępach  w tego typu sprawach.

 

Obecnie poszukiwani

 

 

Józef Gruszczyński - bohater z 1939 r.

Andrzej Iglewski - Do tej pory ustaliliśmy, że Iglewscy zamieszkiwali w Piaskach. To dość spora rodzina. Pan  Andrzej - pracował w Kruszwicy, zajmował się działalnością handlową, był także kościelnym w parafii w Piaskach. Ta druga informacja pozwoliła nam ustalić, że służył u księdza Piusa Andrzejewskiego. Pierwszy proboszcz pozaborowy 1905-1922 r. możliwe, że także u J. Brenka (W latach 1858-1876 administratorem parafii w Piaskach był Julian Brenk. Po jego odejściu przez 11 lat nie było proboszcza, władze pruskie nie wydały odpowiedniego zezwolenia). Pan Andrzej emigrował w 1906 r. do Ameryki.

Wojciech Lipigórski - pochowany na cmentarzu w Polanowicach, prawdopodobnie zarządca majątku rodu von Gierkie (?)

Adam Kwiatkowski - pochodził z Kruszwicy, był powstańcem styczniowym, brał udział w bitwie pod Grochowiskami, urodził się prawdopodobnie w 1837 r.

Antoni Grzybowski, ur. 8 listopada 1887 r. w Kruszwicy. Antoni Grzybowski po powrocie z I-szej wojny światowej dnia 25 XII 1918 r. niezwłocznie dnia 28 grudnia 1918 r. wstąpił w szeregi Oddziałów Powstańczych w Kruszwicy i od tej chwili brał udział z bronią w ręku o wyzwolenie m. Kruszwicy, następnie m. Inowrocławia i in. miejscowości na froncie północnym w grupie por. Głowackiego i por. Mikołajczaka do końca działań powstańczych. Jako dowódca plutonu wsławił się w walce o wyzwolenie m. Inowrocławia. Obowiązki swoje - zadania i rozkazy wypełniał sumiennie i gorliwie.

Witold Jańczak - nauczyciel (w Kasprowiczu) z Kruszwicy, artysta malarz.

Mazurek Szczepan - powstaniec wielkopolski z Polanowic.

Stanisław Krężelewski - ur. 1897-09-15, Bachorce jest zweryfikowanym członkiem ZBOWiD z tytułu uczestnictwa z bronią w ręku w Powstaniu WLKP. Dnia 02 stycznia 1919 r. wstąpił ochotniczo do oddziału powstańczego pod dowództwem Jana Bogacza z Pieck i walczył w akcji rozbrojenia placówek Grenzschutzu na Zagoplu w m. Zaborowo, Maszenice , Skotniki, Papros. 05 i 06 stycznia 1919 pod dowództwem Pawła Cymsa walczył o Inowrocław.  Po wyzwoleniu Inowrocławia został wcielony do II batalionu 8 kompanii do formującego się Pułku Grenadierów Kujawskich.Pod dowództwem Izydora Włodarka brał udział w walkach na odcinku frontu północnego na linii Wielowieś, Rojewo, Budziski, Tarkowo, Łabiszyn.W stopniu kaprala brał udział w rewindykacji ziem pomorskich w 1920 r.

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz