"Zbyszko z Giżewa". Materiał Polskiego Radia PiK

 Kilka dni temu ukazała się audycja "Zbyszko z Giżewa" reporter Żanety Walentyn. Materiał wspomina polskiego komandora, porucznika oraz żeglarza, skazanego na karę śmierci i rozstrzelanego pod fałszywym zarzutem działalności szpiegowskiej.

 

Audycja Polskiego Radia PiK przypomina postać komandora Zbigniewa Przybyszewskiego. Żaneta Walentyn odwiedza rodzinną miejscowość  żeglarza i porucznika w Giżewie.  

W materiale wypowiada się również  szerzej piastujący funkcję  prezesa Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego z siedzibą w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Kruszwicy Przemysław Bohonos, aktualnie pracujący nad materiałami dotyczącymi  roli agentury w sowietyzacji marynarki wojennej.

Zbigniew Przybyszewski był komandorem Marynarki Wojennej. Urodził się w 1907 r. w Giżewie. Dowodził baterią im. Komandora Podporucznika Helidora Laskowskiego na Helu we wrześniu 1939 r. podczas agresji Niemiec na Polskę. Między innymi dowodzona przez niego bateria zwyciężyła w pojedynku ogniowym z niemieckimi pancernikami Schleswig-Holstein i Schlesien. Do 1945 r. przebywał w niemieckich obozach jenieckich. W lipcu 1945 r. powołano go jako wykładowcę do służby wojskowej w Szkole Specjalistów Morskich. W 1946 r. organizował Samodzielny Dywizjon Artylerii Nadbrzeżnej. Aresztowany 17 września 1950 r. przez oficerów Informacji Wojskowej pod nieprawdziwym zarzutem szpiegostwa. Wyrokiem Najwyższego Sądu Wojskowego z 21 lipca 1952 r. skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 16 grudnia 1952 r.

Jego wiedza na temat marynarki wojennej była niezwykła. Pochodziła nie tylko z wykładów, ale również z doświadczenia jakie komandor nabył na morzu, w czasie swej kariery wojskowej.

 

Materiał można odsłuchać na: http://www.radiopik.pl/87,48,misiowy-swiat-i-zbyszko-z-gizewa&sp=1 od 18 minuty. 

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz