Upamiętnili Powstańców Wielkopolskich z Chełmc oraz okolic

Po raz drugi Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne wraz z parafią św. Katarzyny w Chełmcach oraz Ochotniczą Strażą Pożarną upamiętniło w dniu wybuchu Powstania Wielkopolskiego lokalnych bohaterów. Dzięki pracy stowarzyszenia o powstańcach wiemy znacznie więcej. 

 

 

Uroczystość podobnie jak w ubiegłym roku rozpoczęła się po godzinie 11:00 na cmentarzu przy kościele św. Katarzyny w Chełmcach. To stąd pochodzą lokalni bohaterowie, którzy wzięli udział w niepodległościowym zrywie z 1918 i 1919 roku. Na grobach Jana Kujawy oraz Jana Gralaka delegacje Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego, Patriotycznej Kruszwicy, Centrum Kultury i Sportu "Ziemowit" , Ochotniczej Straży Pożarnej w Chełmcach oraz mieszkańców złożyli kwiaty oraz znicze.

Przemówienie w imieniu Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego wygłosiła Justyna Grabowska.

- Stajemy tutaj, by pomodlić się za tych co o wolność walczyli Ojczyzny i nikt nam tu przyjść nie kazał. Przyszliśmy, bo chcieliśmy. Bo takie dziedzictwo przekazali nam dziadkowie, rodzice. Przyszliśmy bo w ten sposób możemy spłacić im dług- stwierdziła sekretarz stowarzyszenia. 

Każdy z uczestników uroczystości otrzymał wydanie specjalne Gazety Nadgoplańskiej poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu. Specjalnie na tę okazję przygotowano również kokardy narodowe, które mogli zabrać do swoich domów mieszkańcy. 

 

W 97 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego stowarzyszenie przygotowało spis Powstańców Wielkopolskich z terenu Kruszwicy oraz okolic. Spis nazwisk można zobaczyć pod adresem:

http://www.kruszwicahistoria.blogspot.com/2015/12/powstancy-wielkopolscy-z-naszych-okolic.html

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz