Stanowisko sekretarza również wolne

 

Wczoraj  opublikowana została informacja dotycząca zmian w Urzędzie Miejskim w Kruszwicy. Oprócz Mikołaja Bogdanowicza  zabraknie również Marka Stręka, dotychczasowego sekretarza gminy. 

 

 

 

Wczoraj na stronie Kuriera Kruszwickiego podana została informacja dotycząca zmian w urzędniczych kadrach. Z pełnieniem funkcji sekretarza rozstaje się dotychczasowy wieloletni działacz oraz samorządowiec Marek Stręk, a w przeszłości również Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Kruszwica.

czytaj również: http://kurierkruszwicki.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=356:od-stycznia-zmiany-na-stanowiskach-w-kruszwickim-urzedzie

W przeciwieństwie do Zastępcy Burmistrza  stanowisko sekretarza musi zostać  obsadzone drogą konkursu o czym mówią prawne przepisy z 2013 roku. Nie wyklucza jednak ona pominięcia konkursu w przypadku zorganizowania tzw. "awansu wewnętrznego".

Ponad pół roku temu wiceminister administracji i cyfryzacji Marek Wójcik podkreślił, że stanowisko sekretarz zostało przyporządkowane do grupy stanowisk których podstawą zatrudnienia jest umowa o pracę co za tym idzie określane jest również jako stanowisko kierownicze urzędnicze.

Wiceszef MAC przypomniał, że zgodnie z art. 5 ust. 1a ustawy o pracownikach samorządowych, nabór kandydatów na wolne stanowisko sekretarza przeprowadza się nie później niż w ciągu 3 miesięcy od zwolnienia stanowiska. 

Zdaniem Wójcika, nie ma wątpliwości, że stanowisko sekretarza należy do kategorii ,,kierowniczych stanowisk urzędniczych" i podlega tym samym uregulowaniom, co pozostałe kierownicze stanowiska urzędnicze z uwzględnieniem uwarunkowań uregulowanych w art. 5 ustawy o pracownikach samorządowych. 

W ocenie wiceszefa MAC w tej sytuacji „trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że ustawodawca nie zabrania zatrudnienia sekretarza odpowiednio gminy, powiatu, województwa w drodze tzw. awansu wewnętrznego."

Według przekazanych przez środowisko radnych informacji największe szanse na objęcie stanowiska ma mieć dotychczasowy dyrektor Zespołu Oświaty i Wychowania Bogdan Hałasa. Nowego sekretarza poznamy najszybciej na początku stycznia. 

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz