Podsumowano gminny konkurs literacki

 

Podczas uroczystych obchodów Dnia Patrona Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy zostały ogłoszone wyniki gminnego konkursu literackiego "Gmina Kruszwica-Moja Mała Ojczyzna". 

 

Konkurs odbył się w październiku po raz szesnasty. Prace konkursowe oceniało jury w składzie Magdalena Jagiełłowicz (przewodnicząca),  Grażyna Strzelczyk oraz Anna Talaska (członkowie). Tym razem dzieci podjęły się napisania sprawozdania z rajdu rowerowego szlakiem najciekawszych miejsc w gminie Kruszwicy. Nagrody laureatom wręczył Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak.

 

Laureaci XVI edycji gminnego konkursu literackiego:

I miejsce Katarzyna Ostrowska- Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Woli Wapowskiej

II miejsce Patrycja Marek- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego  w Kruszwicy

III miejsce Kinga Pilarska- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy

Wyróżnienie Weronika Kopacz- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kasprowicza  w Kruszwicy

Wyróżnienie Małgorzata Sroka- Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Rusinowie

 

 

 

Treść zwycięskiej pracy.

W zeszłym tygodniu, a dokładnie 15 września bieżącego roku wybraliśmy się na jednodniowy rajd rowerowy do legendarnej stolicy Polski –Kruszwicy.  W rajdzie brały udział klasy piąta i szósta Szkoły Podstawowej w Woli Wapowskiej. Na samym początku pani wychowawczyni przypomniała nam       o właściwym zachowaniu i zasadach bezpieczeństwa podczas zwiedzania.

Wyjechaliśmy o godzinie ósmej sprzed szkoły.  

Zwiedzanie Kruszwicy rozpoczęliśmy od kolegiaty św. Piotra i Pawła pochodzącej z XII wieku. Byliśmy pod wrażeniem tego niezwykłego miejsca, które zachowało prawie idealny, pierwotny kształt. Naszą uwagę przykuły szczególnie chrzcielnica i kropielnica oraz surowe piękno kolegiaty. Następnie udaliśmy się pod Mysią Wieżę, jedyną pozostałość po zamku zbudowanym przez króla Kazimierza Wielkiego około 1350 roku. Wysłuchaliśmy ciekawej legendy o tym, jak myszy zjadły Popiela i udaliśmy się na wieżę, aby podziwiać panoramę miasta, jezioro Gopło oraz pobliskie okolice. Później pojechaliśmy zwiedzać miasto wraz z rynkiem i zabytkowymi kamienicami. Nie zapomnieliśmy o kopułowym kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Zaciekawiły nas informacje na temat Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Najważniejsze ptaki, które występują na jeziorze Gopło to perkoz, łyska, gęś gęgawa – herbowy ptak NPT, a w księdze zagrożone wyginięciem znalazły się bielik wąsatka i bocian biały. 

Na samym końcu wycieczki mieliśmy przerwę na poczęstunek. Pani wychowawczyni opowiedziała nam, że Kruszwica znana jest z literatury i historii. W literaturze rozsławił ją Juliusz Słowacki w „Balladynie” i Józef Kraszewski w „Starej baśni”. 

Uznaliśmy, że była to wspaniała wycieczka. Była to bardzo dobra lekcja historii. Warto podziwiać piękno przyrody naszej małej Ojczyzny Kruszwicy. 

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz