Dzieci swoje prawa mają

20 listopada na terenie kraju świętowano Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W Kruszwicy temat poruszyła Magdalena Jagiełłowicz.

 

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka ustanowiono 7 listopada 2014 na wniosek Rzecznika Praw Dziecka.  Uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przepis przypomina,że prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka.

-Polska na arenie międzynarodowej uznawana jest za ojczyznę praw dziecka. Janusz Korczak jest doskonale rozpoznawany w krajach, które  ratyfikowały Konwencję o ich prawach-wyjaśnia Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka.

Temat został poruszony również w Kruszwicy. W Szkole Podstawowej nr 1 z dziećmi spotkała się z Magdalena Jagiełłowicz z Terenowego Komitetu Praw Dziecka.

Podczas  spotkania zapoznano dzieci z ich prawami oraz zaprezentowano prace plastyczne. W klasach I-III przygotowano prace pod hasłem "Szczęśliwy i bezpieczny", a w klasach IV-VI "Szczęście dla mnie to...". 

-Tablica z przygotowanym katalogiem postawiona zostanie przy wejściu do szkoły, by na co dzień przypominać dorosłym o prawach dzieci. By mogły się czuć one bezpieczne i szczęśliwe, a także  co pokazują badania by mogły wyrażać swoje własne zdania. Najmłodsi chcą bowiem być słuchani-tłumaczy Magdalena Jagiełłowicz z TKOPD.

Spotkanie odbyło się pod hasłem " Dziecko swoje prawa ma, dziecko swoje prawa zna" w ramach obchodów II Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Organizatorem i koordynatorem wydarzenia była Aleksandra Szymaniak pedagog szkolny z SP nr 1 w Kruszwicy. 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz