Upamiętnią zamordowanych w Rożniatach

Rada Sołecka i świetlica w Kobylnikach informuje o październikowej uroczystości dotyczącej wspólnego upamiętniania ofiar  zamordowanych w Rożniatach.

 

 

 

Spotkanie odbędzie się  4 października  o godzinie 15:00 przy sklepie w Kobylnikach. Stamtąd wszyscy zainteresowani ruszą do Rożniat aby na miejscu pomodlić się oraz złożyć kwiaty i zapalić znicze.- Do obelisku można dotrzeć  pieszo, motorem lub samochodem- informują organizatorzy.

Październikową tragedię w Rożniatach z roku 1939 przypominało w Łagiewnikach Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne. Podczas październikowej uroczystości będzie możliwość otrzymania wydania specjalnego "Gazety Nadgoplańskiej".

-W październiku żołnierze i Selbstschutz rozstrzelali w Rożniatach Polaków przywiezionych z inowrocławskiego  więzienia. Wśród zamordowanych był Edward Jan Sowiński (ur. 1906), kierownik Szkoły  Panny Maryi w Inowrocławiu, Antoni Posadzy, sołtys wsi Sławsk Wielki i jego zastępca  (podsołtys) Stanisław Mila (ur. 1894), ks. Kazimierz Tyczka (ur. 1908 r.), którego aresztowano  gdy pełnił posługę sakramentu pojednania w kościele pw. Zwiastowania NMP, ks. Józef Bykowski.  To nie  jedyna wywózka z inowrocławskiego więzienia do lasu w Rożniatach niedaleko Kruszwicy-podaje Justyna Grabowska z Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

Na tablicy pamiątkowej można przeczytać „W tym lesie w październiku i listopadzie 1939 r.  zostało rozstrzelanych 41 Polaków przez niemieckie władze okupacyjne (…)”. Wymienionych zostało  również 17 nazwisk ofiar niemieckiej zbrodni. 

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz