Szkoła w Sławsku będzie mieć swojego patrona

 Decyzją Rady Miejskiej oraz lokalnej społeczności szkoła w Sławsku Wielkim otrzyma swojego patrona. Będzie to znana i zasłużona regionalistka Maria Patyk.

 

16 października w Sławsku Wielkim ma odbyć się uroczystość poświęcona nadania Szkole Podstawowej w Sławsku Wielkim imienia Marii Patyk. 

Obchody związane z nadaniem patrona placówce obejmą również poświęcenie i przekazanie sztandaru szkolnego oraz odsłonięcie tablicy z nazwą patrona szkoły pod tablicą pamiątkową. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11:00. Po niej zaplanowano również część artystyczną.

Maria Patyk urodziła się 10 sierpnia 1924 r. w Pieckach koło Kruszwicy. Od 1949 r. pracowała jako nauczyciel w szkole w Bachorcach, aż do roku 1951 r., kiedy to zatrudniona została w szkole w Sławsku Wielkim. Kochała Kujawy, tu narodziły się jej pasję związane z folklorem ludowym. Miała talent do haftu i twórczej pracy folklorystycznej. Była także przewodniczącą koła gospodyń w latach 60tych. Pracowała na rzecz wsi, znacznie upiększając jej walory widokowe (powstały piękne ukwiecone ogrody). Organizowała wycieczki do teatru i opery, pielęgnowała zamiłowanie do regionu kujawskiego. W 1996 r. Minister kultury i sztuki przyznał Jej Nagrodę im. Oskara Kolberga za całokształt pracy twórczej. To najbardziej znaczące wyróżnienie w Polsce, przyznawane za osiągnięcia w popularyzowaniu sztuki ludowej. Maria Patyk została również odznaczona 11 listopada 2001 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła 27 grudnia 2011 r. w wieku 87 lat.

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz