Rozpoczęto starania o tablicę dla Henryka Makowskiego

Słynny kruszwiczanin  powinien zostać upamiętniony tablicą. Tak uważa Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne i składa pismo w tej sprawie do kruszwickiego magistratu.

 

Stowarzyszenie uważa, że postać Henryka Makowskiego jest bardzo istotna dla Kruszwicy oraz jej mieszkańców. Kruszwicki magistrat pismo w tej sprawie otrzymał 29 września. Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne z uwagi na 70 rocznicą śmierci znanego kruszwiczanina zwróciło się w nim z prośbą o  rozpoczęcie rozmów dotyczących tablicy pamiątkowej. Tym samym regionaliści rozpoczynają proces upamiętniania Henryka Makowskiego.

Na sesji rady miejskiej historię dawnego właściciela kruszwickiej winiarni przybliżyła Justyna Grabowska z Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego. Henryk Makowski był nie tylko prekursorem winiarstwa w Polsce, ale również działaczem społecznym i samorządowym zaangażowanym w ruch niepodległościowy. Za lata 1918-1920 otrzymał "Miecze Hallerowskie",  a w latach 1939-1942 zostając kierownikiem produkcji w winiarni zatrudniał okolicznych  mieszkańców i ratował ich tym samym, przed wywozem do Niemiec. Tragedią  zakończyło się życie tak istotnej dla społeczności kruszwickiej postaci. Henryk Makowski zmarł 7 października 1945 roku w celi więziennej Urzędu Bezpieczeństwa w Bydgoszczy.

Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne zaprasza na Mszę św. poświęconą 70 rocznicy śmierci Henryka Makowskiego.  Modlić się za jego duszę będzie można o godzinie 18:00 11 października w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy. Po Mszy św. odbędzie się wieczorne czuwanie w intencji zmarłego zakończone Apelem Jasnogórskim.

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz