W Sławsku Wielkim debatowali o funduszu sołeckim

Choć liczącą kilkuset mieszkańców wieś na ostatnim zebraniu wiejskim reprezentowała, zaledwie garstka mieszkańców zdaje się, że wydatkowanie tegorocznego funduszu sołeckiego odbędzie się „z głową". Nadzieje na to ma również kruszwicki samorząd, który środki owe przydziela.

 

Fundusz sołecki to środki wyodrębnione z budżetu gminy, które przeznaczane są na realizację określonych inwestycji na obszarach wiejskich. Warunkiem ich wydatkowania jest, aby służyły i poprawiały życie mieszkańców.

Na temat tego typu środków rozmawiano również podczas wtorkowego zebrania wiejskiego w Sławsku Wielkim. Szacuje się, że w podkruszwickiej wsi wyniosą one około 20 tysięcy złotych i trafią na przeróżne sołeckie inwestycje.

Podczas debaty mieszkańcy analizowali wydatki ważne, jak i te, z których można w przyszłym roku zrezygnować. W ten sposób pod znakiem zapytania znalazł się choćby Konkurs Wieńców Dożynkowych oraz malowanie chodników. W kręgu zainteresowania uczestników zebrania znalazły się natomiast pomysły dotyczące odmalowania świetlicy, budowy chodnika, oczyszczenia stawu czy też przesunięcia boiska znajdującego się przy szkole.

Nie zabrakło również kontrowersji. Mimo że spotkanie miało charakter spokojniejszy, niż to z końca sierpnia zgromadzonych trzeba było uspokajać.

-Chciałbym, aby naszych spraw nie dotykały kłótnie. Trzeba unikać konfliktów, które niszczą nasze wspólne dobro- przemawiał na zebraniu wiejskim Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak.

Swoje propozycję do funduszu sołeckiego zgłosił również Piotr Fołda. Mowa tu o trzech imprezach kulturalnych i integracyjnych. Na zebraniu wiejskim podjęto decyzję o przekazaniu wsparcia finansowego dla Dnia Strażaka. Oprócz tego Fołda starał się również, aby korzystając z  środków sołeckich sfinansować Dzień Sąsiada oraz Dzień Dziecka. Spotkanie poprowadził sołtys Andrzej Kowalski.

Dokumentację dotyczącą sfinansowania inwestycji ze środków sołeckich sołtysi są zobowiązani przekazać do 30 września kruszwickiemu magistratowi. Późniejsze poprawki i korekty pokażą, na co zdecydowały się przeznaczyć swoje fundusze poszczególne sołectwa.

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz